Europosłowie za rewizją traktatów UE i zniesieniem prawa weta

Zwiększenie uprawnień UE w sprawach zdrowia, energii, obrony oraz polityki społecznej i gospodarczej, pełne prawo inicjatywy ustawodawczej dla europarlamentu, a także lepsza ochrona wartości założycielskich i zniesienie prawa weta - do wyrażenia zgody na takie zmiany w traktatach UE Parlament Europejski wezwał Radę Europejską.

Publikacja: 09.06.2022 14:17

Europosłowie za rewizją traktatów UE i zniesieniem prawa weta

Foto: PAP/EPA

dgk

Rezolucja została przyjęta po czwartkowej debacie 355 głosami za, przy 154 głosach przeciw i 48 głosach wstrzymujących się.

Posłowie PE określili w rezolucji jak mają wyglądać zmiany. Chcą po pierwsze zreformowania procedur głosowania w Radzie w celu zwiększenia zdolności Unii Europejskiej do działania. Chodzi m.in. o przejście od głosowania jednomyślnego do głosowania większością kwalifikowaną w takich dziedzinach, jak sankcje, tzw. klauzule pomostowe i sytuacje nadzwyczajne;

Po drugie PE chce dostosowania uprawnień UE, zwłaszcza w dziedzinie zdrowia, transgranicznych zagrożeń dla zdrowia, osiągnięcia unii energetycznej opartej na efektywności energetycznej i energii odnawialnej, do międzynarodowych umów przeciwko zmianie klimatu, obrony oraz polityki społecznej i gospodarczej oraz zapewnienia pełnego wdrożenia europejskiego filaru praw socjalnych i protokołu postępu społecznego.

Po trzecie, europosłowie domagają się uczynienia europejskiej gospodarki bardziej odporną na kryzysy, ze szczególną uwagą poświęconą małym i średnim przedsiębiorstwom, a także konkurencyjności oraz inwestowaniu w sprawiedliwą cyfrową i zieloną transformację

Po czwarte,  Parlament Europejski chce mieć prawo do inicjowania, zmieniania i odwoływania aktów prawnych oraz ma zyskać pełne prawa jako współustawodawca w zakresie budżetu UE.

Czytaj więcej

Jaka przyszłość Unii Europejskiej

PE postukuje także wzmocnienie procedury ochrony wartości leżących u podstaw UE oraz wyjaśnienia sposobu określania i konsekwencji naruszeń art. 7 Traktatu UE i Karta Praw Podstawowych.

Rezolucja jest krokiem w stronę realizacji zaleceń, które przedstawiono 9 maja w końcowym raporcie Konferencji o Przyszłości Europy. 336-stronicowy dokument jest efektem rocznego procesu zbierania poglądów ludzi z 27 państw UE w ramach tzw. paneli obywatelskich, wypowiedzi na temat i pomysłów zarejestrowanych na wielojęzycznej platformie cyfrowej na temat wyzwań i priorytetów, które stoją przed UE. Raport zawiera 49 propozycji zawierających ponad 300 środków pozwalających na ich zrealizowanie w 9 obszarach tematycznych.

Rada Europejska skupia przywódców 27 państw członkowskich UE. Jej zadaniem ma być ustanowienie konwentu w głosowaniu ze zwykłą większością głosów. W jego skład powinni wejść posłowie do PE, komisarze, parlamentarzyści z państw członkowskich oraz przywódcy UE. Wielu posłów chce, by stało się to już podczas szczytu w dniach 23-24 czerwca, aby zapewnić, że oczekiwania europosłów zostaną spełnione, a wyniki Konferencji w sprawie przyszłości Europy dobrze wykorzystane.

Nad zmianami, które Parlament chciałby wprowadzić do traktatów w oczekiwaniu na zwołanie konwentu pracować ma Komisja Spraw Konstytucyjnych PE.


Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Dobra osobiste
Po błędnej diagnozie nie zdążyła pożegnać się z dzieckiem. Sąd wycenił ból matki
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Praca, Emerytury i renty
Na tę informację czekają miliony seniorów. Znamy termin wypłaty 14. emerytury
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?