Rezolucja została przyjęta po czwartkowej debacie 355 głosami za, przy 154 głosach przeciw i 48 głosach wstrzymujących się.
Posłowie PE określili w rezolucji jak mają wyglądać zmiany. Chcą po pierwsze zreformowania procedur głosowania w Radzie w celu zwiększenia zdolności Unii Europejskiej do działania. Chodzi m.in. o przejście od głosowania jednomyślnego do głosowania większością kwalifikowaną w takich dziedzinach, jak sankcje, tzw. klauzule pomostowe i sytuacje nadzwyczajne;
Po drugie PE chce dostosowania uprawnień UE, zwłaszcza w dziedzinie zdrowia, transgranicznych zagrożeń dla zdrowia, osiągnięcia unii energetycznej opartej na efektywności energetycznej i energii odnawialnej, do międzynarodowych umów przeciwko zmianie klimatu, obrony oraz polityki społecznej i gospodarczej oraz zapewnienia pełnego wdrożenia europejskiego filaru praw socjalnych i protokołu postępu społecznego.
Po trzecie, europosłowie domagają się uczynienia europejskiej gospodarki bardziej odporną na kryzysy, ze szczególną uwagą poświęconą małym i średnim przedsiębiorstwom, a także konkurencyjności oraz inwestowaniu w sprawiedliwą cyfrową i zieloną transformację
Po czwarte, Parlament Europejski chce mieć prawo do inicjowania, zmieniania i odwoływania aktów prawnych oraz ma zyskać pełne prawa jako współustawodawca w zakresie budżetu UE.