Aktualizacja: 12.12.2024 06:50 Publikacja: 05.06.2022 19:12
Foto: Adobe Stock
17 czerwca ministrowie finansów UE zajmą się pozytywną rekomendacją Komisji Europejskiej w sprawie polskiego Krajowego Planu Odbudowy. I choć zapisane jako kamienie milowe zobowiązania Polski dotyczące systemu dyscyplinarnego sędziów budzą zastrzeżenia opozycji, eurodeputowanych, a nawet kilku komisarzy, to wszystko wskazuje na to, że KPO zostanie przyjęty.
Jeśli tak się stanie, to na tym samym spotkaniu ministrów finansów zostanie uzgodniony minimalny podatek dla koncernów międzynarodowych. Ten wymaga jednomyślności i do tej pory był blokowany przez Polskę. Nie odpowiadało nam podzielenie dwóch filarów tej propozycji i skupienie się przez UE tylko na drugim. Pierwszy to zasada dotycząca dzielenia przychodów podatkowych pomiędzy kraje tak, żeby zyskały również te, w których koncern nie jest fizycznie obecny, ale gdzie osiąga dochody. Drugi to minimalna stawka na poziomie 15 proc. dla największych koncernów międzynarodowych.– Koncerny cyfrowe muszą płacić podatki tam, gdzie zarabiają. Te filary muszą być połączone, to musi być pakiet. Nie popieramy rozdzielenia tego w UE – przekonywała wiceminister Magdalena Rzeczkowska. Nieoficjalnie wiadomo było jednak, że opór polski ma charakter polityczny i związany jest z KPO. Mówiła o tym nawet Janet Yellen, amerykańska sekretarz skarbu. USA bardzo zależy na tym porozumieniu, to jeden z ważnych priorytetów prezydenta Bidena. Zgoda UE potrzebna jest do potwierdzenia porozumienia na poziomie globalnym. Sukcesu w tej sprawie szuka też intensywnie Francja, która do końca czerwca przewodzi rotacyjnie UE. Paryż przychylnie patrzył zatem na wysiłki Ursuli von der Leyen w celu osiągnięcia porozumienia z Polską w sprawie KPO.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Śmierć rodziców nieodłącznie wiąże się z koniecznością załatwienia formalności związanych z podziałem majątku. Jeśli między spadkobiercami panuje zgoda, przyjęcie spadku z reguły nie jest skomplikowane. Kto uczestniczy w procesie dziedziczenia?
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Nawet lekarz, który przyjmuje pacjentów prywatnie, wystawi receptę na leki refundowane. Dzięki temu pacjent, który po prywatnej wizycie będzie chciał dostać bezpłatny lek, nie będzie musiał już iść po taką receptę do lekarza rodzinnego.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wiceminister sprawiedliwości, sędzia Dariusz Mazur stwierdził, że wybór ten dotknięty jest ewidentną wadą formalną.
Biznes płaci w zjednoczonej Europie o 80 proc. większe rachunki za energię niż w Ameryce i o 55 proc. większe niż w Chinach. Polska chce w pierwszym półroczu 2025 roku zacząć to zmieniać.
Stosunki UE z Wielką Brytanią, która z niej wystąpiła, powinny być bliższe. Warto poluzować unijny rynek dla Brytyjczyków w zamian za bezpieczeństwo – wynika z badań opinii publicznej po obu stronach kanału La Manche przeprowadzonych przez ECFR.
Z premierem Tuskiem widzimy Polskę w UE podobnie – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Piotr Serafin, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu.
Prezes RM będzie mógł rozporządzeniem wskazać obszar granicy, na którym przez 60 dni nie będzie możliwe przyjmowanie wniosków o ochronę międzynarodową.
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol w wystąpieniu transmitowanym przez południowokoreańską telewizję, zapowiedział, że niezależnie od tego czy zostanie poddany impeachmentowi, czy będzie celem śledztwa, będzie „walczył do końca”.
Pracownik powinien uzyskać akceptację przełożonego na okazjonalną pracę zdalną. Czy musi on uzasadniać odmowę? Czy przy tej pracy firma też zwraca koszty używania materiałów i narzędzi? Czy taki zwrot podlega ZUS i PIT?
Rząd planuje wprowadzić moratorium na pobieranie opłat planistycznych na dwa lata. Dochody gminy spadną.
Nie da się finansować wszystkich dziedzin po równo – twierdzi Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. I zapowiada, że trzeba wyznaczyć – ponad politycznymi podziałami – kluczowe obszary badań w polskiej nauce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas