Hahn: Pomoc uchodźcom nie oznacza przymknięcia oka na łamanie prawa

Komisarz UE ds budżetu zapowiedział, że wobec Węgier zostanie uruchomiony mechanizm warunkowości. W Polsce nie widzi takiej możliwości. Powodem, dla którego traci ona pieniądze jest lekceważenie wyroków TSUE.

Publikacja: 05.04.2022 11:28

Johannes Hahn

Johannes Hahn

Foto: VIRGINIA MAYO / POOL

Po odrzuceniu przez TSUE skarg Węgier i Polski, Komisja Europejska może wszcząć postępowanie, które doprowadzi do zmniejszenia dotacji.

Na uruchomienie mechanizmu wobec tych państw od dawna naciskał Parlament Europejski.

Czytaj więcej

Sebastian Kaleta: Narzędzie szantażu w rękach UE

W rozmowie z niemieckim portalem, komisarz ds. budżetu Johannes Hahn zapowiedział, że będzie współpracował z Węgrami i uruchomi mechanizm – z powodu podejrzeń o korupcję i problemów z zamówieniami publicznymi. Obecnie nie widzi takiej możliwości w Polsce, ponieważ istnieją problemy w systemie sądownictwa.

Hahn zaprzeczył, że ​​aktywne wsparcie Polski dla ukraińskich uchodźców mogłoby zahamować działania Komisji Europejskiej. Jak wskazał komisarz, to dwie różne rzeczy, co wielokrotnie podkreślała również przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Komisarz w rozmowie z TT wskazał, ze działania Polski w zakresie pomocy ukraińskim uchodźcom pozostają bez zarzutów, ale to nie oznacza, że zostaną zastosowane łagodniejsze rozwiązania za łamanie prawa.

Polska nie otrzymuje pełnej przyznanej kwoty ze środków z budżetu UE, bo nie wykonała wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Zgodnie z orzeczeniem, Polska powinna była zamknąć kopalnię węgla w Turowie. Za niewykonanie tego obowiązku nałożono na Polskę karę w wysokości 500 tys. euro dziennie, która nie była przez Polskę płacona, a zaciągnięte w ten sposób długi są potrącane z polskich środków unijnych. Mimo, iż Polska doszła do porozumienia z Pragą, zdaniem Hahna kary poniesione do tego momentu nadal będą musiały zostać zapłacone.

W październiku TSUE nałożył również kary w wysokości miliona euro dziennie, ponieważ Polska odmówiła rozwiązania kontrowersyjnej izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Komisja UE blokuje również środki z funduszu odbudowy Corony „Next Generation EU" dla Polski i Węgier – także z powodu wątpliwości co do stosowania praworządności.

Czytaj więcej

W sobotę Komisja Europejska zatwierdzi KPO? Premier: Nie ma szans

Po odrzuceniu przez TSUE skarg Węgier i Polski, Komisja Europejska może wszcząć postępowanie, które doprowadzi do zmniejszenia dotacji.

Na uruchomienie mechanizmu wobec tych państw od dawna naciskał Parlament Europejski.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo drogowe
Tragiczny wypadek na A1 wzbudza kontrowersje. Chodzi o policję i kierowcę BMW
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Dobra osobiste
Sąd zakazał Ziobrze wypowiadać się o Agnieszce Holland
Prawo dla Ciebie
Marian Banaś pisze do Andrzeja Dudy. O sprawie poinformował też ONZ
Dobra osobiste
Robert Bąkiewicz kłamcą wyborczym. Jest prawomocny wyrok
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Prawo dla Ciebie
Wybory 2023: głosowanie za granicą. Formalności i ważne terminy