Z tzw. specustawy o pomocy Ukrainie będą mogli skorzystać nie tylko uchodźcy, którzy po 24 lutego przekroczyli polsko-ukraińską granicę. Zgodnie z podpisaną nowelizacją, specustawa obejmie również obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski z terytorium Ukrainy, w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, nie bezpośrednio, ale przekroczyli granicę Ukrainy z innym państwem i następnie przybyli do Polski.
Druga podpisana nowelizacja wprowadza regulację zapewniającą podstawę prawną do prowadzenia w systemie teleinformatycznym ewidencji małoletnich obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski bez opieki osób sprawujących faktyczną pieczę nad nimi, oraz małoletnich obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium RP i przed przybyciem byli umieszczeni w pieczy zastępczej na terytorium Ukrainy. Zgodnie z ustawą ewidencja małoletnich będzie prowadzona przez ministra właściwego do spraw rodziny i powiatowe centra pomocy rodzinie za pomocą systemu teleinformatycznego. Jednocześnie stworzenie przedmiotowej ewidencji pozwoli władzom polskim na przekazanie stronie ukraińskiej informacji co do losów dzieci.
Z kolei trzecia z podpisanych ustaw dotyczy transportu. Przewiduje dopuszczenie wydłużenia czasu pracy obsady pociągu przewożącego osoby poszkodowane w wyniku konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy czy zwolnienie z opłat za dostęp do infrastruktury kolejowej w przypadku organizatorów pomocy humanitarnej.
W ustawie zawarto również przepisy zawieszające do 31 grudnia 2022 r., obowiązek wymiany prawa jazdy wydanego przez Ukrainę na polskie prawo jazdy po 6 miesiącach od daty uzyskania prawa stałego lub czasowego pobytu, przepisy uznające ważność prawa jazdy wydanego przez Ukrainę, którego termin ważności upłynął do 31 grudnia 2022 r. oraz przepisy zwalniające z obowiązku posiadania przez kierującego pojazdem zarejestrowanym za granicą dodatkowego dokumentu potwierdzającego prawo do używania pojazdu, jeżeli prawo to nie wynika z dowodu rejestracyjnego.
Wszystkie trzy ustawy mają wejść w życie z mocą wsteczną, od 24 lutego, czyli pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.