[b]Kto jest właścicielem dokumentacji medycznej przechowywanej w przychodni? Czy przychodnia może zakazać wydawania dokumentacji pacjentom?[/b]
Gromadzona przez przychodnię dokumentacja medyczna jest własnością zakładu opieki zdrowotnej do którego należy przychodnia. Definicja zakładu opieki zdrowotnej zawarta jest w art. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=45A629F94FE34D8F849CDF84F4E89D2B?id=184739]ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej[/link]. Zakład opieki zdrowotnej ma zatem obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych zakładu. Wynika to z art. 18 ust. 1 ustawy.
Na zakładzie opieki zdrowotnej spoczywa również obowiązek ochrony danych zawartych w dokumentacji.
[b]Dostęp do dokumentacji może mieć jedynie pewna grupa osób. Należą do niej m.in. pacjent oraz osoba przez niego upoważniona. [/b] Wykaz podmiotów uprawnionych do udostępnienia im dokumentacji zawarty jest w art. 18 ust. 3 i 4 ustawy.
Ograniczanie pacjentowi dostępu do dokumentacji medycznej jest naruszeniem przepisów ustawy. Dyrektor zakładu (kierownik zakładu opieki zdrowotnej) nie ma uprawnień do wydawania zarządzeń dotyczących regulowania zasad dostępu do tej dokumentacji osobom uprawnionym. Może on jednak odmówić wydania dokumentacji osobie nieuprawnionej lub w sposób inny niż jest to uregulowane w przepisach ustawy.