- renciści – legitymację rencisty (ostatni odcinek renty) oraz decyzję o przyznaniu renty.
[wyimek]Nie ma zbiorowej karty EKUZ. Każdy wyjeżdżający musi składać wniosek o własny dokument[/wyimek]
Nie ma zbiorowej, np. rodzinnej, EKUZ, każda zatem osoba ubezpieczona, także członek rodziny, otrzymuje własny dokument. Osoba podlegająca ubezpieczeniu jako członek rodziny (np. uczeń czy niepracujący małżonek) również powinna zatem złożyć wniosek o EKUZ, załączając dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne osoby, która zgłosiła ją do ubezpieczenia zdrowotnego.
Standardowo karta wystawiana jest na dwa miesiące, licząc od końca miesiąca, za który została odprowadzona ostatnia składka na ubezpieczenie zdrowotne. Dla emerytów karta jest ważna pięć lat.
Osoby, które nie wyrobiły sobie EKUZ, też mają szanse na jej otrzymanie, jeśli zachorują za granicą. Ubezpieczony, który ma prawo do karty, powinien się skontaktować telefonicznie, faksem lub za pośrednictwem osoby pozostającej w Polsce z oddziałem wojewódzkim NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Dlatego warto ustalić przed wyjazdem telefon, adres e-mail swojego oddziału NFZ. Oddział wystawi wówczas certyfikat zastępczy – papierowy dokument zastępujący EKUZ, który może zostać dostarczony pocztą lub faksem.
Jeśli nie udało się uzyskać na czas certyfikatu zastępczego, nie oznacza to, że nie zostanie udzielona niezbędna pomoc medyczna. Trzeba będzie jednak pokryć pełne koszty leczenia. Należy zachować wszystkie rachunki i dowody zapłaty, bo po powrocie do kraju jest szansa na odzyskanie pieniędzy.