Pierwsze z nich dotyczy pomocy przyznawanej rolnikom uczestniczącym w systemach jakości żywności, drugie – wsparcia dla grup producentów promujących swoje tradycyjne lub ekologiczne wyroby.
Zmiany zaproponowane w rozporządzeniach są efektem dotychczasowych doświadczeń związanych z realizacją działań PROW. Przyczynią się do szybszego i sprawniejszego ich funkcjonowania oraz ułatwią ubieganie się o wsparcie. Przykładowo dobrą wiadomością dla podmiotów prowadzących akcje promocyjne i reklamowe będzie możliwość kwalifikowania podatku VAT. Oznacza to, że w sytuacji, gdy dany podmiot nie ma żadnych prawnych możliwości odliczenia tego podatku, może on podlegać refundacji. Wyrówna to szanse i prawa tych beneficjentów, którzy mają możliwość odliczania tego podatku, i tych, którzy takiej sposobności nie mają.
Z kolei dla rolników uczestniczących w systemach jakości żywności ułatwieniem będzie odejście od zapisu, że kopie dokumentów, które dołącza się do wniosku o przyznanie pomocy (np. odpowiednich certyfikatów), mają być wydane nie wcześniej niż dziewięć miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Zmiana stanowiąca, że certyfikat ma być ważny, oznacza, że może być on wydany wcześniej. To powinno ułatwić producentom rolnym składanie takich wniosków.
[i]podstawa prawna:
rozporządzenia ministra rolnictwa z 30 grudnia 2010 r. DzU z 2011r. nr 13, poz. [link=http://akty-prawne.rp.pl/dzienniki/du/2011/13/poz.63.htm]63[/link] i [link=http://akty-prawne.rp.pl/dzienniki/du/2011/13/poz.64.htm]64[/link][/i]