7 lipca wchodzi w życie nowelizacja ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach, obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Zmienione przepisy rozszerzają definicję lecznictwa uzdrowiskowego, która obejmie także rehabilitację uzdrowiskową. Teraz lekarz ubezpieczenia zdrowotnego może kierować pacjenta tylko na leczenie uzdrowiskowe.
W związku z rozszerzeniem przypadków, w których chory może pojechać do uzdrowiska, Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowe rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe. Przepisy te wskazują, że lekarz ubezpieczenia zdrowotnego będzie mógł wysyłać pacjenta do sanatorium na leczenie oraz rehabilitację.
Sama procedura wystawiania skierowań przez medyków pozostaje bez zmian. Dokument przygotuje pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, który następnie wyśle skierowanie do zaakceptowania właściwemu wojewódzkiemu oddziałowi NFZ. Dorosły pacjent będzie mógł jeździć do uzdrowiska nie częściej niż raz na 18 miesięcy.
Opracowane przez ministerstwo przepisy zmieniają natomiast zasady wysyłania do uzdrowiska młodszych pacjentów. Otóż oddział wojewódzki NFZ, dostarczając rodzicom dziecka potwierdzenie skierowania, poinformuje ich jednocześnie, ile kosztuje pobyt dziecka w sanatorium. Jeśli opiekunów nie będzie stać, zrezygnują z wysyłania dziecka do uzdrowiska.
Teraz rodzice często nie mają pieniędzy na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania dziecka w sanatorium, a o takiej konieczności dowiadują się często dopiero, gdy latorośl przebywa już na miejscu. Do Ministerstwa Zdrowia wpływało wiele skarg na brak takiej informacji.