Minister zdrowia w specjalnym rozporządzeniu podał szczegółowe warunki i tryb wydawania pozwoleń na wwożenie do Polski i wywożenie środków odurzających i substancji psychotropowych. Polski podmiot ubiegający się o nie składa wniosek do głównego inspektora farmaceutycznego. Obok wniosku, który stanowi zapotrzebowanie na dany środek, podać musi m.in. przejścia graniczne, które przesyłka przekroczy, i cel, w jakim środek jest sprowadzany.
Pozwolenie (w dwóch językach: polskim i angielskim) jest ważne trzy miesiące od daty wystawienia.
Podmiot, który pozwolenie dostaje, musi m.in. prowadzić ewidencję przychodu i rozchodu środków, przechowywać je w sposób zabezpieczający przed kradzieżą lub dostępem osób nieupoważnionych oraz wydawać je na podstawie pisemnego zapotrzebowania i za pokwitowaniem odbioru.
Osoby cierpiące na choroby zakaźne, psychiczne i upośledzeni umysłowo, którzy przekraczają granice Polski, mogą przewozić środki odurzające, które są niezbędne do ich leczenia. W tej sytuacji obowiązuje jednak pewna zasada: w trakcie kontroli mają okazywać stosowne zaświadczenie. Jest ono wydawane lub uwierzytelniane poprzez wypełnienie załącznika D w zaświadczeniu wydawanym przez GIF na podstawie recepty lekarskiej.
Dla każdego z przepisanych środków i substancji psychotropowych wymagane jest osobne zaświadczenie.