W dniu dzisiejszym rzecznik generalna Juliane Kokott przedłożyła Trybunałowi Sprawiedliwości opinię w sprawie obywatela polskiego, którego najpierw pozbawiono pomocy unijnej, a następnie skazano na karę pozbawienia wolności i karę grzywny z powodu podania nieprawdziwych danych dotyczących powierzchni uprawianych gruntów rolnych i upraw prowadzonych na tych gruntach (sygnatura akt C-489/10; Prokurator Generalny przeciwko Łukaszowi Marcinowi Bondzie).
Łukasz Marcin Bonda w 2005 r. złożył wniosek w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie unijnej pomocy dla rolnictwa za rok 2005. We wniosku tym zawarł nieprawdziwe dane dotyczące powierzchni uprawianych gruntów rolnych i upraw prowadzonych na tych gruntach.
Z powodu tych danych biuro powiatowe, w oparciu o przepisy rozporządzenia nr 1973/2004, odmówiło płatności pomocy za rok 2005, i stwierdziło ich utratę w trzech kolejnych latach.
W 2009 r. Ł.P. Bonda, również z powodu podania wspomnianych nieprawdziwych informacji we wniosku, został skazany przez sąd rejonowy w Goleniowie za popełnienie przestępstwa - oszustwa subwencyjnego - przewidzianego w kodeksie karnym na karę pozbawienia wolności w wymiarze 8 miesięcy z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat, a nadto na karę grzywny w wymiarze 80 stawek dziennych po 20 PLN każda.
Od wyroku sądu okręgowego w Szczecinie uwzględniającego apelację Ł.P. Bondy i umarzającego postępowanie karne ze względu na to, że za to samo zachowanie nałożono już na niego karę na podstawie rozporządzenia, Prokurator Generalny wniósł kasację do Sądu Najwyższego.