Z końcem stycznia upływa termin na złożenie zeznania PIT-28 za 2011 r. Formularz ten wypełniają podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
Pierwsza grupa to przedsiębiorcy, którzy uzyskują przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, np. budowlanej czy handlu. Stawki wynoszą od 3 do 20 proc. zależnie od rodzaju działalności. Do drugiej grupy należą osoby fizyczne, które uzyskały w 2011 r. przychody z tzw. najmu prywatnego, rozliczanego według stawki 8,5 proc.
Tylko część ulg
Osoby płacące ryczałt nie mogą odliczyć kosztów uzyskania przychodów, np. wydatków na remont mieszkania. Nie mają też prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy samotnie wychowywanym dzieckiem ani do ulgi rodzinnej. Mogą za to przekazać 1 proc. podatku na cele pożytku publicznego.
Co ważne, rozliczyć należy tylko kwoty faktycznie otrzymane. Jeśli np. lokator zapłacił za listopad i grudzień 2011 r. dopiero w styczniu, to właściciel zapłaci podatek w rozliczeniu za 2012 r. Należy też pamiętać, że PIT-28 składa się do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Nie ma znaczenia położenie wynajmowanej nieruchomości.
– Osoby składające zeznanie za 2011 r. powinny pamiętać o prawidłowym podaniu swojego identyfikatora podatkowego. Obecnie jest nim PESEL lub NIP – przypomina Wiesława Dróżdż z Ministerstwa Finansów. Pierwszy wpisują osoby objęte rejestrem PESEL, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT ani płatnikami (składek ubezpieczeniowych czy podatku np. z tytułu zatrudnienia pracownika). Ci, którzy nie spełniają chociaż jednego z tych warunków, wpisują NIP.