Reklama
Rozwiń

Obywatela UE można wydalić nawet po 10 latach zamieszkiwania w danym państwie

Wobec obywatela Unii zamieszkującego w przyjmującym państwie członkowskim przez ponad 10 lat można zastosować procedurę wydalenia, jeżeli jego bezprawne zachowanie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego

Publikacja: 07.03.2012 16:00

Obywatela UE można wydalić nawet po 10 latach zamieszkiwania w danym państwie

Foto: Fotorzepa, Bosiacki Roman Bos Roman Bosiacki

Taką opinię wyraził 6 marca 2012 r. rzecznik generalny Yves Bot (sygnatura C-348/09).

Sprawa dotyczyła włoskiego obywatele P.I., przebywającego od 1987 r. na terytorium Niemiec.  W 2006 r. został on skazany na karę 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności w związku z przestępstwami popełnionymi na tle seksualnym.

W 2008 r. niemiecki wymiar sprawiedliwości - ze względu na możliwość recydywy - zarządził opuszczenie przez P.I. terytorium niemieckiego oraz orzekł utratę prawa do wjazdu i pobytu w Niemczech. Zaznał przy tym, że w razie niezastosowania się do tego nakazu P.I. zostanie deportowany do Włoch.

W wyniku odwołania wniesionego na powyższą decyzję, niemiecki wyższy sąd administracyjny zwrócił się do Trybunału z pytaniem prejudycjalnym, czy czyny popełnione przez włoskiego obywatele P.I., mogą uzasadniać wydalenie go z przyjmującego państwa członkowskiego po 10 latach.

Rzecznik generalny stwierdził, że pomimo ustanowionej dyrektywą zasady, że przyjmujące państwo członkowskie nie może podjąć decyzji o wydaleniu wobec obywatela Unii, który uzyskał prawo stałego pobytu na jego terytorium w następstwie nieprzerwanego pobytu przez co najmniej 5 lat, P.I. nie może skorzystać z tej ochrony, ponieważ nie wykazuje rzeczywistej integracji ze społeczeństwem przyjmującego państwa członkowskiego.

Jak zaznaczył Yves Bot, tylko „nadrzędne względy bezpieczeństwa publicznego" stanowią jedyny wyjątek od ochrony przed wydaleniem, z której może korzystać obywatel Unii, jeżeli przebywał w przyjmującym państwie członkowskim przez 10 lat poprzedzających decyzję o wydaleniu.

Dlatego też, jeżeli zostało wykazane, że obywatel poważnie zakłócał porządek publiczny w przyjmującym państwie UE, nie może on wtedy powoływać się na ustanowione dyrektywą prawo do wzmocnionej ochrony - podkreślił rzecznik.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono