Komisja Europejska przedstawiła wczoraj strategię UE eliminowania handlu ludźmi przewidzianą na lata 2012 – 2016. Unia ma nie tylko zapobiegać temu procederowi, ale także wspierać ofiary oraz skutecznie karać handlarzy.

Strategia stanowi zbiór praktycznych działań, które mają zostać wdrożone w najbliższych pięciu latach. Komisja chce wspierać ustanowienie krajowych zespołów specjalizujących się w ściganiu handlu ludźmi. Ponadto proponuje powołanie wspólnych europejskich zespołów dochodzeniowo-śledczych oraz zaangażowanie Europolu i Eurojustu. Lepiej mają współpracować ze sobą policja, Straż Graniczna, urzędy imigracyjne czy agencje pracy tymczasowej.

Handlarze coraz częściej korzystają z portali społecznościowych do wyszukiwania ofiar. W związku z tym strategia przewiduje wspieranie badań, w jaki sposób jest wykorzystywany Internet w tym procederze.

W strategii wskazano, że należy zapewnić ofiarom przejrzyste informacje o tym, jakie prawa im przysługują na mocy unijnych i międzynarodowych przepisów. Komisja Europejska planuje kampanie informacyjne mające podnieść świadomość zagrożeń. Z danych zebranych przez Komisję Europejską wynika, że w państwach członkowskich UE większość ofiar handlu ludźmi jest wykorzystywana seksualnie (76 proc.). Pozostałe zmuszane są do pracy (14 proc.), żebrania (3 proc.) i służby domowej (1 proc.). 79 proc. ofiar stanowią kobiety, w tym 12 proc. dziewczynki.