Czy można pozwać uczelnię do sądu? Ile może kosztować wniesienie pozwu zbiorowego?
– pyta czytelniczka
Każdy może złożyć indywidualny pozew przeciwko uczelni, jeśli uważa, że naruszyła jego prawa. W niektórych sprawach możliwe jest także przystąpienie do pozwu zbiorowego i wniesienie go na podstawie przepisów ustawy z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz.U. nr 7, z 2010 r., poz. 44). Ustawa ma zastosowanie w sprawach o roszczenia o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych.
Taniej w grupie
Co decyduje o konsumenckim charakterze roszczeń wobec uczelni? Status osób składających pozew. Jeśli są one studentami uczelni niepublicznej albo publicznej prowadzącej studia w trybie niestacjonarnym, to powinny mieć zawartą z uczelnią umowę na świadczenie usług. Obowiązek zawierania takich umów ze studentami nakłada na uczelnie ustawa o szkolnictwie wyższym z 2005 r. Nie ma wątpliwości, że to uczelnia narzuca studentowi zapisy umowy. Dlatego student - jako słabsza strona kontraktu - traktowany jest jak konsument w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego i ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
Pozew zbiorowy ułatwia dostęp do sądu i zwiększa szanse na uzyskanie odszkodowania w sytuacji, gdy indywidualne roszczenia są kwotowo małe i ich dochodzenie w pojedynkę byłoby mniej efektywne. Koszty postępowania grupowego mogą być bowiem niższe niż koszty postępowania indywidualnego, gdyż opłaty sądowe i wynagrodzenie pełnomocnika rozkładają się na wszystkich członków grupy.