Taki pogląd wyraził Naczelny Sąd Administracyjny kontrolując ważność uchwały Rady Miejskiej w Chrzanowie. Uchwała została podjęta w czerwcu 2011 i dotyczyła ustalenia opłat za świadczenia przedszkoli samorządowych w całej gminie Chrzanów.
Niesprawiedliwymi opłatami pierwszy zainteresował się Wojewoda Małopolski, który już dwa miesiące po wydaniu uchwały zażądał stwierdzenia jej nieważności przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
W skardze wyjaśnił, że obowiązujące przepisy o systemie oświaty dopuszczają możliwość pobierania opłat za ponadwymiarowe (ponad pięciogodzinne) pobyty dzieci w placówkach, jednak opłaty te powinny uwzględnić rzeczywiste świadczenie usług.
Wojewoda zakwestionował zapisy o możliwości zwrotu opłaty w przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu związanej z wakacjami, feriami zimowymi oraz leczeniem szpitalnym, o ile rodzic dziecka wcześniej okazał zaświadczenie lekarskie o chorobie dziecka. Za niedopuszczalną uznał również sytuację, w której przewiduje się, że rodzic musi ponosić opłaty pomimo tego, iż dziecko nie korzysta ze świadczeń przedszkola w sytuacjach innych aniżeli te wskazane w uchwale.
W ocenie nadzorcy opłaty za świadczenia przedszkoli miały charakter stały dla wszystkich korzystających, bez względu na to ile faktycznie dziecko przebywało w przedszkolu oraz z jakich zajęć korzystało w miesiącu. Zdaniem Wojewody naruszało to cywilistyczną zasadę ekwiwalentności świadczeń (opłatę wnosi się za konkretne świadczenia i w relacji do konkretnych kosztów świadczenia usług) i normę określoną w art 14 ust. 5 ustawy o systemie oświaty.