Prawa pacjentów w Polsce wciąż nie są respektowane. Eksperci Uniwersytetu Jagiellońskiego szacują, że z powodu błędów lekarzy co roku umiera nawet 23 tys. ludzi.
W ubiegłym roku do rzecznika praw pacjenta trafiło aż 64 tys. spraw. Prawie dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Z kolei na 811 zgłoszeń do Naczelnej Izby Lekarskiej nie zapadła ani jedna decyzja o pozbawieniu prawa wykonywania zawodu.
Resort zdrowia chce ułatwić pacjentom dochodzenie praw. Planuje usprawnienie pracy komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Tak wynika z projektu noweli ustawy o prawach pacjenta, do którego dotarła „Rz". Ma m.in. wzrosnąć liczba członków komisji. Będą też mogły one przekazywać sprawy do sąsiednich województw.
2,5 tys. spraw z 64 tys., jakie trafiły w ub.r. do rzecznika praw pacjenta, dotyczyło błędów lekarzy
Jednak eksperci są sceptyczni. – To zmiany kosmetyczne. Największym problemem jest to, że proponowane przez szpitale lub ich ubezpieczycieli odszkodowania są niegodziwie niskie – mówi Jolanta Budzowska, radca prawny z kancelarii Budzowska, Fiutowski i Partnerzy, zasiadająca w małopolskiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.