Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendiów ministra za wybitne osiągnięcia jest za mało szczegółowe. Dlatego zespół do spraw oceny wniosków uchwalił swoje zasady. Znalazła się w nich punktacja za poszczególne osiągnięcia. Na przykład za udział w projektach badawczych prowadzonych przez uczelnię można otrzymać jeden punkt, bez względu na wagę i czas prowadzenia projektu. Tak samo punktowane są wystąpienia na konferencjach naukowych.
– Taka punktacja powinna się znaleźć w rozporządzeniu, a nie w uchwale powołanego przez ministra zespołu – mówi Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP.
Stypendium może sięgnąć nawet 15 tys. zł, ale w jednym roku minister może przyznać ich nie więcej niż tysiąc. O przyznanie wnioskuje do ministra rektor uczelni. Wniosek zespół ocenia metodą punktową.
Studenci kwestionują decyzje ministra w sądach i wygrywają
Stypendia przyznaje minister nauki i szkolnictwa wyższego. To on wydaje w tej sprawie decyzję i ją uzasadnia. W ubiegłym roku przyznał 969 stypendiów w wysokości 14 tys. zł studentom, którzy uzyskali co najmniej 20 pkt.