Pod inicjatywą może podpisać się każdy uprawniony do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, czyli w wieku co najmniej 18 lat (w Austrii – 16 lat).
Poparcie będzie można uzyskać online za pomocą deklaracji poparcia dla europejskiej inicjatywy legislacyjnej.
Wcześniej jednak inicjator musi nawiązać kontakt z ministrem spraw wewnętrznych. To on bowiem będzie odpowiedzialny za wydawanie certyfikatu potwierdzającego posiadanie przez system zbierania deklaracji online odpowiednich zabezpieczeń oraz elementów technicznych w celu ich zapewnienia (chodzi o wspomniane deklaracje).
Minister spraw wewnętrznych weźmie także odpowiedzialność za koordynowanie procesu weryfikacji takich deklaracji oraz dostarczanie certyfikatów poświadczenia liczby ważnych deklaracji. Po zebraniu niezbędnej ilości podpisów wniosek z projektem trafi do Komisji Europejskiej.
W projekcie nowelizacji ustawy zostały również przewidziane przepisy karne ujednolicające ochronę wykonywania europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Mają być one podobne do tych stosowanych do krajowych projektów ustaw obywatelskich.
Przewidziany jest również przepis określający sankcje za naruszenie wymagań ww. rozporządzenia. Chodzi o kary za składanie nieprawdziwych oświadczeń przez organizatorów, bezprawne wykorzystywanie danych obywateli Unii Europejskiej i za niszczenie deklaracji. Unijne rozporządzenie przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności oraz więzienia do lat trzech.