Medycyna estetyczna jest coraz popularniejsza i dostępna dla coraz szerszego grona klientów. Oburzenie lekarzy, zwłaszcza specjalistów medycyny estetycznej, wywołuje jednak fakt, że coraz więcej zabiegów przeprowadzają kosmetyczki i kosmetolodzy. Ponieważ przepisy są niejasne, w wielu wypadkach zabiegi wstrzykiwania botoksu czy mezoterapii wykonują kosmetyczki. Musimy jednak rozgraniczyć, jakie usługi – zgodnie z przepisami – mogą świadczyć kosmetyczki, jakie kosmetolog, a co może robić lekarz.
Kosmetyczka, czyli technik usług kosmetycznych, nie ma prawa do wykonywania świadczeń opieki zdrowotnej w podmiotach leczniczych. Podstawa programowa w kształceniu kosmetyczki zawarta jest w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej. Zadania zawodowe osoby z takim dyplomem związane są ze stosowaniem zabiegów z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, upiększającej, a także z udzielaniem porad z zakresu kosmetyki zachowawczej i zdobniczej.
Kosmetolog jest natomiast osobą, która ukończyła studia wyższe pierwszego i drugiego stopnia na kierunku kosmetologia. Może współpracować z lekarzami w zakresie zleconych im zabiegów, ale pod ich kierownictwem.
Ani kosmetyczki, ani kosmetolodzy nie są przygotowani do udzielania świadczeń medycznych.
Tylko lekarze w zakresie swoich umiejętności mają wykonywać wstrzyknięcia dożylne, domięśniowe i podskórne. Tak więc podawanie kwasu hialuronowego pozostaje w zakresie ich kompetencji.