Reklama
Rozwiń

Informacja publiczna: błędy medyczne pozostaną tajemnicą

Orzeczenia komisji do spraw zdarzeń medycznych nie są informacją publiczną.

Publikacja: 09.09.2014 09:04

Informacja publiczna: błędy medyczne pozostaną tajemnicą

Informacja publiczna: błędy medyczne pozostaną tajemnicą

Foto: www.sxc.hu

– Udostępniane mogą być jedynie dane o liczbie wniosków do wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych i liczbie orzeczonych zdarzeń medycznych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Komisje powstały w 2012 r. na podstawie ustawy z 2011 r. o zmianie ustawy z 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Miały stworzyć szybką pozasądową ścieżkę umożliwiającą uzyskanie odszkodowania i zadośćuczynienia za błędy medyczne.

Jako nowość w polskim porządku prawnym zainteresowały prawników. Jeden z nich, Adrian J., wystąpił do wojewódzkiej komisji w Krakowie o udostępnienie danych, które miały posłużyć do pracy naukowej poświęconej wybranym aspektom działalności komisji. Chodziło o liczbę wniosków o ustalenie zdarzenia medycznego, liczbę orzeczonych zdarzeń oraz o udostępnienie treści orzeczeń, wydanych przez komisję.

Komisja udzieliła dwóch pierwszych informacji. Odmówiła natomiast udostępnienia treści orzeczeń. W jej ocenie nie są one informacją publiczną.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uwzględnił jednak skargę Adriana J. i zobowiązał komisję do udostępnienia także tej informacji. Komisja wykonuje zadania publiczne, więc jej orzeczenia są informacją publiczną – stwierdził. Może jednak odmówić jej udzielenia bądź tak ją przetworzyć, by nie naruszać prywatności i chronić dane osobowe.

Komisja zaskarżyła wyrok do NSA.

– To, co robi komisja, nie jest wykonywaniem władzy publicznej – przekonywała radca prawny Beata Matejesiek-Rodriquez, pełnomocnik komisji. – Nie wydaje decyzji administracyjnych, nie dysponuje majątkiem publicznym. Wydawane orzeczenia nie stanowią informacji o sprawach publicznych i są udostępniane wyłącznie uczestnikom postępowania, a nie każdemu, kto się o to zwróci – podkreślała.

Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że komisja jest podmiotem zobowiązanym do udzielania informacji publicznej. Jest to bowiem państwowa jednostka organizacyjna wymieniona w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Funkcjonuje przy wojewodzie i jest finansowana z budżetu.

– Również dane dotyczące liczby wniosków i wydanych orzeczeń stanowią informację publiczną, gdyż obrazują stan opieki zdrowotnej i popełniane błędy. Informacją publiczną nie są natomiast orzeczenia dotyczące konkretnych osób. Nie ma w nich żadnego elementu sprawy publicznej – powiedziała sędzia Irena Kamińska.

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił więc wyrok WSA w Krakowie i oddalił skargę Adriana J. dotyczącą udostępnienia treści orzeczeń komisji.

Wyrok jest prawomocny.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono