– Udostępniane mogą być jedynie dane o liczbie wniosków do wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych i liczbie orzeczonych zdarzeń medycznych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Komisje powstały w 2012 r. na podstawie ustawy z 2011 r. o zmianie ustawy z 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Miały stworzyć szybką pozasądową ścieżkę umożliwiającą uzyskanie odszkodowania i zadośćuczynienia za błędy medyczne.
Jako nowość w polskim porządku prawnym zainteresowały prawników. Jeden z nich, Adrian J., wystąpił do wojewódzkiej komisji w Krakowie o udostępnienie danych, które miały posłużyć do pracy naukowej poświęconej wybranym aspektom działalności komisji. Chodziło o liczbę wniosków o ustalenie zdarzenia medycznego, liczbę orzeczonych zdarzeń oraz o udostępnienie treści orzeczeń, wydanych przez komisję.
Komisja udzieliła dwóch pierwszych informacji. Odmówiła natomiast udostępnienia treści orzeczeń. W jej ocenie nie są one informacją publiczną.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uwzględnił jednak skargę Adriana J. i zobowiązał komisję do udostępnienia także tej informacji. Komisja wykonuje zadania publiczne, więc jej orzeczenia są informacją publiczną – stwierdził. Może jednak odmówić jej udzielenia bądź tak ją przetworzyć, by nie naruszać prywatności i chronić dane osobowe.