Reklama
Rozwiń

Badania kliniczne w polskich szpitalach a prawa pacjenta

Firmom farmaceutycznym będzie łatwiej prowadzić eksperymenty medyczne.

Publikacja: 25.09.2015 07:12

Badania kliniczne w polskich szpitalach a prawa pacjenta

Foto: www.sxc.hu

Sponsorzy badań klinicznych, czyli firmy farmaceutyczne, nie będą musiały płacić za świadczenia zdrowotne służące zakwalifikowaniu pacjenta do badania oraz za leczenie skutków stosowania badanego leku. Takie zmiany wprowadza poselski projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego. Jego pierwsze czytanie odbyło się w czwartek w sejmowej Komisji Zdrowia.

Sponsor nie będzie płacił za przygotowanie chorego do badania, ale tylko gdy w grę będą wchodziły świadczenia gwarantowane, czyli takie, które finansuje NFZ. Zasada ta będzie dotyczyła tylko badań klinicznych niekomercyjnych.

– To ważne ułatwienie dla sponsorów badań klinicznych. Powinno się przyczynić do ich rozwoju w Polsce – zauważa Ewa Rutkowska, adwokat z kancelarii Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.

Projekt przewiduje także, że jeśli lekarz zdecyduje się włączyć pacjenta do niekomercyjnego badania, ośrodek kliniczny lub inny szpital będzie musiał o tym fakcie w ciągu 14 dni poinformować NFZ. Chodzi o to, aby urzędnicy w funduszu wiedzieli, że odbywa się badanie.

Fundusz będzie miał – w myśl projektu – dostęp do całości dokumentacji każdego badania klinicznego, a nie tylko badania niekomercyjnego. Wszystko po to, by zweryfikować świadczenia udzielone pacjentowi.

Prawo w Polsce
Ruch Adama Bodnara ws. wyborów prezydenckich. Będzie ponowne liczenie głosów
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Zawody prawnicze
Prawnicy ze stolicy rozczarowani po zjeździe adwokatury. „Wstydźcie się”
Zawody prawnicze
Ranking kancelarii prawniczych 2025. Znamy zwycięzców
Prawo dla Ciebie
Czy Sąd Najwyższy zatwierdzi wybory? Trwa bitwa o Izbę Kontroli Nadzwyczajnej