#RZECZoPRAWIE: Krzysztof Puchalski - władzę nie interesuje zdrowie jednostki

- Istnieje konflikt pomiędzy postrzeganiem wartości przez władzę a obywateli – mówił w piątkowym programie #RZECZoPRAWIE Jolanty Ojczyk dr Krzysztof Puchalski, socjolog zdrowia z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi i SWPS Uniwersytet.

Publikacja: 16.06.2017 14:16

Krzysztof Puchalski

Krzysztof Puchalski

Foto: rp.pl

Ekspert wskazał, że aby odpowiedzieć na pytanie czy system sankcji prawnych wobec osób przeciwnych szczepieniom jest skuteczny należy zastanowić się dlaczego społeczeństwo nie chce szczepić siebie i swoich dzieci.

Znaczna część osób sceptycznie nastawionych do kwestii szczepień ma odczucia, że lekarze zbyt sceptycznie podchodzą do rozmów z rodzicem i nie udzielają rzetelnych informacji.

Dr zwrócił uwagę, że w dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu informacji, które często pochodzą od znajomych czy rodziny. Wymieniane doświadczenia stanowią dla nas bardziej wiarygodne informacje niż to co przekazuje nam władza.

Ponadto, dopiero od niedawna na stronach medycznych pojawiają się informacje dotyczące negatywnych skutków szczepień. Jeszcze do niedawna były publikowane tylko pozytywne aspekty.

Władza odnosi się do innych wartości niż społeczeństwo. Dla rodzica najważniejszymi wartościami są zdrowie i dzieci. W oparciu o te wartości podejmują decyzje. W związku z tym, nawet jeśli ryzyko powikłań jest małe, rodzic sceptycznie podchodzi do kwestii szczepień.

Władza natomiast kieruje się zdrowiem populacji. Nie jest ważne zdrowie jednostki i jej samopoczucie po szczepieniu. Liczy się zdrowie ogółu w perspektywie dalekosiężnej, postrzegane jako odporność populacji.

- Nie widzę żadnych skoordynowanych działań, które mogłyby w jakikolwiek sposób przekonać sceptycznie nastawionych do zaszczepienia dzieci rodziców – mówił ekspert.

Osoby przeciwne są traktowane w sposób lekceważący i ośmieszający.

Puchalski wskazał, że cały czas obserwujemy eskalację siły ze strony władzy. Im więcej osób jest przeciwnych szczepieniom tym bardziej władza mówi o tym, że ukaże te osoby i zmusi do zaszczepienia.

- Każda interwencja medyczna niesie za sobą ryzyko, w związku z tym, również w przypadku szczepień istnieje ryzyko powikłań – dodał socjolog.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne