Sondaże przeprowadzone wśród partnerów dużych kancelarii prawniczych przez Instytut Badania Opinii Ipsos na zlecenie wydawnictwa Wolters Kluwer Polska w maju i październiku 2006 r. (opisywaliśmy je na łamach "Rz") pokazują rosnące zadowolenie branży zarówno ze stanu gospodarki, jak i koniunktury na usługi prawnicze. Prawnicy z optymizmem patrzą również w przyszłość.
W najbliższych 12 miesiącach gospodarka nie zwolni tempa, kapitał zagraniczny nie przestanie napływać i popyt na usługi prawników będzie się jeszcze zwiększał -uważają.
Wzrost gospodarczy odzwierciedla struktura popytu na usługi prawnicze. Największy jest w dziedzinach: fuzji i przejęć przedsiębiorstw, finansowania inwestycji i transakcji, oraz na rynku nieruchomości. To typowe oznaki dobrej koniunktury.
Konsolidacje są efektem procesów globalizacji na rynku oraz wyrazem ostrej konkurencji. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej ułatwia je liberalizacja zasad przepływu kapitału.
Duże zapotrzebowanie na kapitał inwestycyjny sprawia, że do Polski wchodzą wciąż nowe fundusze venture capital i private equity, a banki korzystają z zainteresowania firm wielkimi kredytami korporacyjnymi. Prawnicy mają przy tym co robić, choć skończyła się już era wielkich prywatyzacji.