Jednocześnie chce zwolnić wstępujących do palestry radców prawnych z obowiązkowych obron urzędowych.
Dwie uchwały podjęte ostatnio przez Naczelną Radę Adwokacką to odpowiedź na zbliżające się ku końcowi prace – powołanego przez ministra sprawiedliwości zespołu ekspertów – nad planowanym połączeniem samorządów prawniczych. Zakłada się likwidację zawodu radcy prawnego i włączenie dziś wykonujących go osób do adwokatury.
[srodtytul]Zwolnieni z obrony[/srodtytul]
Zgodnie z postanowieniami NRA radcowie, którzy przechodzą do palestry, będą – na swój wniosek – przez dwa lata zwolnieni z ciążącego na adwokatach obowiązku podejmowania spraw karnych z urzędu. Dziekani rad okręgowych nie będą umieszczali ich na przedkładanych sądom listach obrońców z urzędu. Przez ten czas uzupełnią kwalifikacje w tej dziedzinie.
– Mamy nadzieję, że zwolnienie zachęci radców zainteresowanych wykonywaniem zawodu adwokata do realizacji swoich planów zawodowych – stwierdza Joanna Agacka-Indecka, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.Według NRA w 2007 r. wpłynęły od radców 52 wnioski o wpis na listę adwokatów, które zostały rozpatrzone pozytywnie. – Dyskusja, która odbywa się w środowisku prawniczym, a także sygnalizowane inicjatywy ustawodawcze dotyczą ewentualnego połączenia samorządów, a nie wstępowania do adwokatury pojedynczych radców. Taką możliwość oni mają i dziś. Podobnie jak adwokaci, którzy chcieliby zasilić szeregi radców – komentuje uchwałę Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.