Tomasz Grunwald partner w firmie doradczej KPMG[/b]
W moim przekonaniu polski rynek doradztwa podatkowego ma już cechy rynku dojrzałego. Wraz z upowszechnieniem się podstawowej wiedzy podatkowej wśród przedsiębiorców, a z takim zjawiskiem mamy niewątpliwie do czynienia, doradca musi zaoferować usługi wysoko specjalistyczne. Powinny one obejmować nie tylko wiedzę podatkową, ale także znajomość branży oraz sytuacji ekonomicznej sektora, w którym działa klient.
W pewnym sensie rynek wymusza na nas, abyśmy, chcąc być cenionymi specjalistami, przekraczali granice doradztwa podatkowego. Spowolnienie gospodarcze spowodowało zmniejszenie liczby transakcji na rynku, a tym samym zmniejszyło w sposób naturalny zapotrzebowanie na nasze usługi. Jednocześnie sytuacja ta zmusza firmy do szukania oszczędności w bieżącym funkcjonowaniu.
Stąd też coraz częstsze stają się głosy domagające się na przykład szerszego stosowania faktur elektronicznych w obrocie gospodarczym, również dla celów podatkowych. Spełnienie tego postulatu nie tylko ograniczyłoby koszty działalności, ale byłoby korzystne z ekologicznego punktu widzenia. Dla doradców zaś oznaczałoby to nowe pole działalności.
Ostatni rok nie przyniósł zasadniczych zmian w przepisach podatkowych. Największą nowością było wprowadzenie w całej Unii Europejskiej do przepisów o podatku VAT innych zasad ustalania miejsca opodatkowania usług międzykrajowych. W mojej ocenie polscy przedsiębiorcy, przyzwyczajeni do permanentnych zmian w podatkach, dobrze sobie z tym poradzili.[/ramka]
[ramka][b]Warto łączyć doradztwo z inną działalnością
Marcin Matyka partner kierujący działem doradztwa podatkowego w DLA Piper[/b]
Na rynku doradztwa podatkowego powstaje coraz więcej niedużych kancelarii podatkowych lub prawnopodatkowych, które nie są częścią większej sieci. Zjawisko to jest naturalne na dojrzałych rynkach, którym powoli staje się także Polska. Zaletą tego rodzaju firm jest np. brak anonimowości, bardziej osobiste relacje z doradcą, a nierzadko niższe ceny.
Z drugiej strony należy pamiętać, że obecnie większość porad wymaga wiedzy z zakresu międzynarodowego prawa podatkowego lub dotyczy części międzynarodowej transakcji. W takiej sytuacji dużym atutem firm sieciowych jest możliwość korzystania z pomocy biur zagranicznych.
Powszechne i uzasadnione z biznesowego punktu widzenia jest też łączenie doradztwa podatkowego z innymi typami usług doradczych, takich jak np. konsultingowe, prawnicze i audytorskie. To właśnie obciążenia podatkowe mają często decydujący wpływ na sposób przeprowadzenia danej operacji gospodarczej.
W większości krajów zakazuje się, w określonych sytuacjach, łączenia audytu z innym doradztwem, ze względu na konieczność zachowania niezależności i bezstronności audytora. Jednak w przypadku łączenia doradztwa podatkowego z biznesowym lub prawnym należy raczej mówić o efekcie synergii i korzyści dla klienta.[/ramka]
[ramka] [b]Dużo pracy w postępowaniach podatkowych
Andrzej Puncewicz partner w Accreo Taxand[/b]
Zmniejszona liczba transakcji oraz nacisk przedsiębiorców na ograniczenie kosztów sprawiły, że rok 2009 był trudny także dla firm doradztwa podatkowego. Klienci w większym stopniu niż uprzednio oczekiwali od doradców rozwiązań tworzących w obszarze podatków wartość dodaną dla ich biznesu – najlepiej w formie poprawy krótko- i średnioterminowego cash flow.
W perspektywie najbliższych miesięcy można zakładać również zwiększoną presję ze strony fiskusa, który – będąc zmuszony do łatania dziury budżetowej – będzie się posuwał do bardziej agresywnego niż w ostatnich latach kwestionowania rozliczeń podatkowych przedsiębiorców. W związku z tym zwiększonego nakładu pracy mogą się spodziewać doradcy podatkowi specjalizujący się w reprezentowaniu klientów w toku postępowań podatkowych.
Do odniesienia przez firmę doradczą sukcesu rynkowego konieczne będą otwarte głowy i duża kreatywność zatrudnionych w niej doradców. Równie ważny jest także dostęp do międzynarodowej sieci umożliwiający wymianę wiedzy, a także zapewnienie klientom wysokiej jakości doradztwa w odniesieniu do złożonych, międzynarodowych operacji gospodarczych.
Ponadto istotna będzie odpowiednia kontrola kosztów przez firmy doradcze – firmy o rozbudowanych i kosztownych strukturach mogą tracić udział w bardzo konkurencyjnym rynku.[/ramka]
[ramka][b]Potrzebne dalsze zmiany w ustawie
Dorota Szubielska partner w kancelarii Chadbourne & Parke[/b]
Jednym z ważniejszych problemów doradztwa podatkowego była konieczność nowelizacji ustawy o doradztwie. W noweli z 6 maja 2010 r. wzięto pod uwagę tylko część zmian proponowanych przez samorząd zawodowy, ponieważ podstawowym celem było dostosowanie tych przepisów do tzw. dyrektywy usługowej.
Zniesiono generalny zakaz prowadzenia przez doradcę podatkowego innej niż doradztwo działalności gospodarczej, o ile działalność ta nie będzie sprzeczna z zasadami etyki zawodowej ani nie będzie powodować konfliktu interesów w działalności (tzw. działalność wielodyscyplinarna).
Zniesiono też zakaz reklamy oraz wprowadzono możliwość porównania ubezpieczeń. Na wyróżnienie zasługuje również nowy art. 37a wprowadzający immunitet materialny doradcy podatkowego. Regulacja ta jest analogiczna jak rozwiązania istniejące obecnie w zawodach radcy prawnego, adwokata i rzecznika patentowego. Z przedstawicielami tych zawodów doradcy podatkowi będą mogli tworzyć spółki multidyscyplinarne.
Jednak z powodu braku zmian w ustawach zawodowych ani radcowie prawni, ani adwokaci nie są przygotowani do tworzenia takich spółek. Nie wydaje mi się również, aby w związku z dyrektywą usługową odbyła się poważna dyskusja na temat zapobiegania konfliktom interesów pomiędzy niektórymi rodzajami działalności, wzajemnej zgodności uregulowań dotyczących etyki zawodowej i postępowania dyscyplinarnego.
Można powiedzieć, że ustawodawca uczynił pierwszy krok. Czy będą następne – zależy od samorządów zawodowych i ich członków.[/ramka]
[b] [i] Czytaj więcej o [link=http://www.rp.pl/temat/471183.html]Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego 2010[/link] [/i][/b]