Nowe przepisy poprawiają także funkcjonowanie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do spraw Doradztwa Podatkowego poprzez doprecyzowanie zasad jej działania.[/ramka]
[ramka][b]Rynek się ustabilizował
Robert Krasnodębski partner w kancelarii Weil Gotshal & Manges[/b]
Rynek doradztwa podatkowego, w mojej ocenie, w ostatnim czasie uległ widocznej stabilizacji zarówno w zakresie jego uczestników, jak i sposobu ich funkcjonowania. Bez wątpienia największą rolę odegrał kryzys gospodarczy, który pośrednio dotknął także sektora doradczego, a szczególnie doradców obsługujących duże i średnie podmioty gospodarcze.
Z jednej strony u wielu doradców wymusił działania oszczędnościowe i restrukturyzacyjne, ogniskując ich energię i wysiłki nie na dalszym rozwoju, lecz na walce o utrzymanie dotychczasowych klientów i pozycji finansowej. Z drugiej strony kryzys w naturalny sposób ostudził optymistyczne oceny potencjału rynku i ograniczył tendencje do tworzenia się nowych podmiotów.
O ile bowiem przez kilka ostatnich lat można było zaobserwować trwający proces znaczących odejść doradców z dużych korporacji, podziałów mniejszych kancelarii i dość masowego zakładania nowych firm doradczych, które ożywiały i dynamizowały rynek usług doradztwa podatkowego, o tyle ostatni rok upłynął pod znakiem braku istotnej aktywności w tym zakresie.
Nie zmieniły się także znacząco zasady funkcjonowania doradców. W dalszym ciągu utrzymuje się tendencja do specjalizacji (np. w określonym sektorze gospodarki, w zakresie poszczególnych podatków etc.), prób dostarczania klientom zindywidualizowanych usług dostosowanych do ich potrzeb i wymagań, a także elastyczność w zakresie wysokości i formy rozliczeń finansowych z klientami.[/ramka]
[ramka][b]Warto mieć specjalizację
Karina Furga-Dąbrowska partner, kieruje zespołem doradztwa podatkowego w kancelarii Salans[/b]
Doradztwo podatkowe staje się coraz bardziej wyspecjalizowane branżowo. Dotyczy to nie tylko dużych firm, bo nawet zespoły składające się z kilku osób muszą mieć jasno sprecyzowaną specjalizację, aby konkurować na rynku. Klienci są coraz bardziej wymagający, chcą, by ich doradca rozumiał biznes lepiej niż oni sami. Stajemy się więc – zgodnie z życzeniem klientów – ich doradcami, a nawet partnerami biznesowymi.
Takie podejście stawia przed nami nowe wyzwania, a jednocześnie mobilizuje nas do samorozwoju. Rynek doradztwa podatkowego w Polsce staje się również coraz bardziej młody i dynamiczny. Mamy wielu młodych, świetnie wykształconych i doświadczonych ekspertów, których renoma zarówno w Polsce, jak i za granicą, wzrasta w niesamowitym tempie. Klienci nie boją się już zlecać poważnych spraw młodszym od nich wiekiem specjalistom, w pełni ufając ich kompetencjom.
W naszej kancelarii ostatni rok pozwolił doradcom podatkowym rozwinąć skrzydła. Kryzys gospodarczy sprawił, że mniej było dużych operacji na rynku. W efekcie jako doradcy musieliśmy bardziej uniezależnić się od transakcji obsługiwanych przez kancelarię.
Zmobilizowało nas to do podjęcia zabiegów mających na celu zdobycie, a następnie utrzymanie naszych własnych klientów, którzy przychodzą do kancelarii po usługi doradztwa podatkowego, a nie kompleksową pomoc prawnopodatkową przy okazji dużych transakcji. Kryzys gospodarczy zmobilizował nas do tego stopnia, że nasze obroty w ubiegłym roku wzrosły przy utrzymaniu tego samego rozmiaru zespołu oraz stawek godzinowych.[/ramka]
[b] [i] Czytaj więcej o [link=http://www.rp.pl/temat/471183.html]Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego 2010[/link] [/i][/b]