Skoczyński Wachowiak Strykowski wyróżnieni za filantropię w 10. Rankingu Kancelarii Prawniczych

Redakcja przyznała tej kancelarii wyróżnienie za wsparcie Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą” i wkład w akcję „Stop barierom w filantropii”, mającą na celu eliminację przepisów blokujących rozwój działalności charytatywnej w Polsce

Publikacja: 17.04.2012 07:25

Dobrze, że są fundacje, stowarzyszenia i organizacje pochylające się nad losem innych, w tym dzieci i osób starszych, czy dbające o rozwój kultury. Całe szczęście, że są też kancelarie, które w tym galopującym świecie, gdzie często zapomina się o podstawowych wartościach, znajdują czas, żeby wspierać takie organizacje swoją merytoryczną wiedzą i doświadczeniem. Na wyróżnienie zasługuje wiele z nich. W tym roku przypadło ono poznańskiej kancelarii Skoczyński, Wachowiak, Strykowski.

W 2011 r. uzyskała ona wyróżnienie i certyfikat dobroczynności za pomoc w realizacji programu Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą". Kancelaria przyczyniła się do wygrania przez fundację sprawy dotyczącej zwrotu podatku dochodowego od osób prawnych. Trafność argumentacji użytej w odwołaniu spowodowała, że Fundacja mogła zaoszczędzić 140 tys. zł, które pierwotnie miały być zwrócone na rzecz państwa. Te pieniądze zostały przeznaczone na leczenie i rehabilitację podopiecznych fundacji.

W ubiegłym roku kancelaria kontynuowała także zainicjowaną wraz z Centrum Pro Bono akcję „Stop barierom w filantropii". Działania te mają doprowadzić do nowelizacji stosownych ustaw i wprowadzenia zmian umożliwiających rozwój działalności charytatywnej. To szczególnie istotna sprawa. Powszechnie znany jest bowiem casus właściciela piekarni, któremu bardziej opłaca się wyrzucić chleb, niż przekazać go potrzebującym. Na uwagę zasługuje to, że do akcji włącza się coraz więcej instytucji.

Ponadto prawnicy kancelarii świadczyli bezpłatne usługi prawne, pomagając organizacjom pozarządowym, udzielając porad podopiecznym fundacji i stowarzyszeń oraz świadcząc obsługę prawną związaną z bieżącą działalnością statutową takich organizacji. Wspierali, przykładowo, Fundację Pomocy Wzajemnej „Barka", Nayatri – Fundację Pomocy Dzieciom Tybetu oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Wyróżniając kancelarię Skoczyński, Wachowiak, Strykowski, nie sposób nie wspomnieć o innych, które deklarują działalność pro bono. Cieszy fakt, że w kolejnych edycjach naszego rankingu są one coraz liczniejsze. Z roku na rok więcej jest ciekawych projektów, w które angażują się spółki prawnicze. Dzięki temu wspierane organizacje mogą się koncentrować na tym, co robią najlepiej, nie przejmując się zawiłościami prawa, w tym podatkowego.

Tak np. kancelaria Ślązak, Zapiór i Wspólnicy z Katowic przygotowała analizę prawną dotyczącą podatkowego rozliczenia darowizn na rzecz Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita. Kancelaria ta współpracowała także z Fundacją Helsińską, świadczyła pomoc prawną Fundacji Pomoc Dzieciom Śląska, domu dziecka w Mysłowicach, Fundacji For Animals. Prowadziła w ubiegłym roku trzy sprawy w imieniu podopiecznych Stowarzyszenia na rzecz Niepełnosprawnych SPES. Jej prawnicy pełnili także dyżury w ośrodkach pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, pomagając i wspierając ludzi znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych.

Z kolei kancelaria Łatała i Wspólnicy z Krakowa w ubiegłym roku zaangażowała się m.in. w akcję Kobiety Prawa 2011 oraz Prawnicy Dzieciom. Pomogła również słupskiemu Centrum Inicjatyw Obywatelskich w przygotowaniu wniosku o umorzenie należności publicznoprawnych. Sprawa dotyczyła wydawania środków z Europejskiego Funduszu Społecznego, a cała akcja zakończyła się dla centrum sukcesem.

Na uwagę zasługuje też działalność stołecznej kancelarii Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy, która oferowała stałą pomoc prawną kilku fundacjom, w tym: Bęc Zmiana, Cud In Vitro, Fundacji Psychoonkologii „Ogród Nadziei", Marka Kamińskiego, Rak and Roll czy Fundacji Bajka.

Cieszy to, że kancelarie potrafią się angażować w duże projekty, włączając się do współpracy ze znanymi organizacjami, jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka, ale także wspierać różnego rodzaju lokalne inicjatywy i pomagać konkretnym osobom. Z tak dużej liczby zgłoszeń, które zostały poddane ocenie, wyraźnie wynika, że ani wielkość kancelarii, ani liczba zatrudnionych w niej prawników nie musi mieć zasadniczego wpływu na skalę działalności pro bono. Warto podkreślić, że małe i średnie firmy prawnicze także angażują się w bezpłatną pomoc na rzecz osób i instytucji potrzebujących fachowej porady. Często nawet o wiele intensywniej niż rynkowi giganci.

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego