Dobrze, że są fundacje, stowarzyszenia i organizacje pochylające się nad losem innych, w tym dzieci i osób starszych, czy dbające o rozwój kultury. Całe szczęście, że są też kancelarie, które w tym galopującym świecie, gdzie często zapomina się o podstawowych wartościach, znajdują czas, żeby wspierać takie organizacje swoją merytoryczną wiedzą i doświadczeniem. Na wyróżnienie zasługuje wiele z nich. W tym roku przypadło ono poznańskiej kancelarii Skoczyński, Wachowiak, Strykowski.
W 2011 r. uzyskała ona wyróżnienie i certyfikat dobroczynności za pomoc w realizacji programu Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą". Kancelaria przyczyniła się do wygrania przez fundację sprawy dotyczącej zwrotu podatku dochodowego od osób prawnych. Trafność argumentacji użytej w odwołaniu spowodowała, że Fundacja mogła zaoszczędzić 140 tys. zł, które pierwotnie miały być zwrócone na rzecz państwa. Te pieniądze zostały przeznaczone na leczenie i rehabilitację podopiecznych fundacji.
W ubiegłym roku kancelaria kontynuowała także zainicjowaną wraz z Centrum Pro Bono akcję „Stop barierom w filantropii". Działania te mają doprowadzić do nowelizacji stosownych ustaw i wprowadzenia zmian umożliwiających rozwój działalności charytatywnej. To szczególnie istotna sprawa. Powszechnie znany jest bowiem casus właściciela piekarni, któremu bardziej opłaca się wyrzucić chleb, niż przekazać go potrzebującym. Na uwagę zasługuje to, że do akcji włącza się coraz więcej instytucji.
Ponadto prawnicy kancelarii świadczyli bezpłatne usługi prawne, pomagając organizacjom pozarządowym, udzielając porad podopiecznym fundacji i stowarzyszeń oraz świadcząc obsługę prawną związaną z bieżącą działalnością statutową takich organizacji. Wspierali, przykładowo, Fundację Pomocy Wzajemnej „Barka", Nayatri – Fundację Pomocy Dzieciom Tybetu oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Wyróżniając kancelarię Skoczyński, Wachowiak, Strykowski, nie sposób nie wspomnieć o innych, które deklarują działalność pro bono. Cieszy fakt, że w kolejnych edycjach naszego rankingu są one coraz liczniejsze. Z roku na rok więcej jest ciekawych projektów, w które angażują się spółki prawnicze. Dzięki temu wspierane organizacje mogą się koncentrować na tym, co robią najlepiej, nie przejmując się zawiłościami prawa, w tym podatkowego.