PK nie zgadza się z odwołaniem Barskiego. Twierdzi, że to bezprawne działanie Adama Bodnara

Adam Bodnar odwołał 12 stycznia 2024 roku ze stanowiska Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że prokurator nie może pełnić służby w PK i wraca do stanu spoczynku. Ze stanowiskiem tym nie zgadza się jednak Prokuratura Krajowa.

Publikacja: 12.01.2024 20:08

PK nie zgadza się z odwołaniem Barskiego. Twierdzi, że to bezprawne działanie Adama Bodnara

Foto: PAP/Albert Zawada

Instytucja wydała oświadczenie zgodnie, z którym przełożonym wszystkich prokuratorów powszechnych dalej jest Daiursz Barski. Oznacza to, że w ocenie organu stanowisko Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliowści Adama Bodnara nie wywołało skutków prawnych. 

W komunikacie PK wskazano, że działalność ministra to „próba pozbawienia Prokuratora Krajowego możliwości wykonywania funkcji w drodze obejścia ustawowego mechanizmu odwoływania z tego stanowiska określonego w Prawie o prokuraturze, a wymagającego dla swej skuteczności zgody Prezydenta RP”. Podkreślono przy tym, że pierwotny komunikat Ministerstwa nie jest żadną „decyzją” w rozumieniu prawnym i nie będzie skutkowała, żadnymi zmianami na stanowiskach, a ma stanowić jedynie własną interpretację prawa Adama Bodnara. Przywołano przy tym przepisy, na które w swoim działaniu powołał się Prokurator Generalny, przepisy nigdy nie miały być kwestionowane czy też interpretowane w sposób w jaki dokonał tego obecny Minister Sprawiedliwości. 

Czytaj więcej

MS: Prokurator Krajowy Dariusz Barski zastąpiony przez p.o. Jacka Bilewicza

Prokuratura Krajowa podkreśliła także, że gdyby wziąć pod uwagę interpretację podaną w odwołaniu, to w momencie powołania Dariusza Barskiego na „głowę” Prokuratury Krajowej znajdował się on w stanie spoczynki, a to może podważać ważność i skuteczność wszystkich wydanych przez niego decyzji. Nie tylko te techniczne, organizacyjne lub finansowe, ale także w decyzje procesowe podjęte w prowadzonych postępowaniach. 

Prokuratura Krajowa określiła decyzję Adama Bodnara jako „opinię, któranie może wywrzeć i nie wywiera jakichkolwiek skutków prawnych, a w szczególności nie wpływa na status służbowy Prokuratora Dariusza Barskiego oraz sprawowaną przez niego zgodnie z obowiązującym prawem funkcję Prokuratora Krajowego.”. 

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność