Wyroki Trybunału Konstytucyjnego wydrukowane w Dzienniku Ustaw

Publikacja orzeczeń TK zmniejsza pole sporu i zagrożenia dla ładu prawnego, chociaż go jeszcze nie kończy.

Publikacja: 16.08.2016 18:39

Wyroki Trybunału Konstytucyjnego wydrukowane w Dzienniku Ustaw

Foto: 123RF

Rząd opublikował we wtorek 21 wyroków Trybunału zapadłych w ostatnich miesiącach ostrego sporu o TK i jego sędziów, oprócz dwóch dotyczących tzw. ustaw naprawczych PiS. Prawnicy, sądy czy urzędy będą więc wiedziały, jak postępować, jakie prawo stosować.

Rząd publikuje

To są wyroki, które dotyczą przepisów określających prawa i obowiązki poszczególnych obywateli i osób prawnych. Jest wśród nich np. wyrok z lipca o konstytucyjności ustawy o gruntach warszawskich, którą, przed podpisaniem, zaskarżył w sierpniu 2015 r. jeszcze poprzedni prezydent Bronisław Komorowski.

Rząd nie opublikował tylko dwóch wyroków dotyczących jednak samych przepisów o Trybunale Konstytucyjnym, to jest wyroku z 9 marca o niekonstytucyjności pierwszej noweli naprawczej do ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia 2015 r. oraz najnowszego wyroku z 11 sierpnia, który częściowo uznał niekonstytucyjność nowej ustawy o TK, a konkretnie nowych przepisów, które umożliwiały stronie rządowej blokowanie na kilka miesięcy kontroli ważnych dla niej ustaw.

Pierwszy z nich ma już jednak raczej wartość tylko historyczną, gdyż dotychczasowa ustawa (ze zmianami) o TK, której on dotyczył, właśnie od wtorku już nie obowiązuje. Być może publikacja tego wyroku spowodowałaby dodatkowe komplikacje.

21 wyroków Trybunału jest już opublikowanych, w tym te uchylające merytoryczne przepisy

Paradoksem w tym sporze jest w tym momencie to, że art. 89 nowej ustawy, który nakazywał w terminie 30 dni od wejścia jej w życie ogłoszenie „rozstrzygnięć" TK, Trybunał w ostatnim wyroku uznał za niekonstytucyjny, gdyż w jego ocenie ustawodawca niejako przyznał sobie prawo wyboru orzeczeń TK podlegających publikacji. Nie będzie można oczywiście stawiać rządowi rozsądnych zarzutów, że wyroki opublikował.

Zresztą np. rzecznik Klubu PO Jan Grabiec powiedział, że Platforma Obywatelska jest zadowolona z publikacji wyroków, choć przypomniał, co zresztą oczywiste, że to nie jest zupełny koniec sporu wokół Trybunału.

2 orzeczeń premier nie opublikowała, dotyczą Trybunału i procedury przed nim

Co dalej?

Bardziej doniosła jest kwestia ostatniego wyroku TK (K 39/16) dotyczącego nowej ustawy o TK, ale rząd ma na publikację jeszcze ok. trzy tygodnie, choć wiele wskazuje, że go prędko nie opublikuje.

– W tej kwestii nic się nie zmieniło – powiedział Rafał Bochenek, rzecznik rządu. – Trybunał nie procedował w składzie przewidzianym przez ustawę, więc dokument, który przygotowali niektórzy sędziowie, nie jest orzeczeniem.

Inna rzecz, że rząd tak mówił także przy opublikowanych właśnie wyrokach.

Jeśli z publikacją rząd by się wstrzymywał, mogłoby to oznaczać powtórkę sporu o publikację wyroków TK, które będą zapadać w przyszłości. To jest jakieś wskazanie na przyszłość: mamy już bowiem precedens z „opóźnionymi" publikacjami wyroków TK.

– To dobra wiadomość, gdyż część opublikowanych wyroków dotyczy spraw zwykłych ludzi, i nie będzie już wątpliwości, które prawo stosować – wskazuje prof. Genowefa Grabowska, dziekan Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. – Opozycja ma wytrącony argument, nie może już straszyć dualizmem prawa, a gdyby nawet, na skutek ostatniego wyroku, do którego mogą być bardzo poważne zastrzeżenia z powodu pośpiechu, tudzież niepełnego składu, doszło do czasowego niepublikowania którychś wyroków, to podobne zarzuty będą jak odgrzewany kotlet.

– To bardzo dobrze, że dyskusja wokół TK, czasem ostra, przynosi efekty, że zaprowadzamy ład prawny – ocenia adwokat Roman Nowosielski. – Czekamy na dalsze takie ruchy, ale już teraz wiemy, że nie ma groźby odszkodowań z powodu niepublikowania wyroków.

Publikacja wyroków nie rozwiązuje natomiast sporu o obsadzenie trzech miejsc sędziowskich w Trybunale, do których aspirują dwie trójki sędziów, jedna z PO, druga z PiS. Bez nich TK może rozpoznawać sprawy także w pełnym składzie.

Rząd opublikował we wtorek 21 wyroków Trybunału zapadłych w ostatnich miesiącach ostrego sporu o TK i jego sędziów, oprócz dwóch dotyczących tzw. ustaw naprawczych PiS. Prawnicy, sądy czy urzędy będą więc wiedziały, jak postępować, jakie prawo stosować.

Rząd publikuje

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?