W tegorocznym rankingu przedstawiamy też zestawienie, które pokazuje, o ile firmy zwiększyły swoje przychody w ostatnich latach. Porównaliśmy przychody ubiegłoroczne z tymi z 2006 r., biorąc pod uwagę firmy, które w 2007 r. osiągnęły przychód powyżej 500 tys. zł. W sumie uwzględniliśmy więc 24 kancelarie i spółki. Skąd wzięła się ta liczba?
Otóż na 49 firm doradczych, które wzięły udział w tegorocznej edycji rankingu, 38 udostępniło nam swoje dane finansowe (przychody netto za lata 2005 – 2007 uzyskane z czynności doradztwa podatkowego). Spośród nich jedynie 24 uzyskały przyjęty przez nas poziom wzrostu przychodów. Pozostałe nie znalazły się w tym gronie z dwóch względów: albo działały krócej, niż wymagane do porównania dwa lata, albo odnotowały spadek przychodów, licząc rok do roku.
Badanie dynamiki przychodów firm postanowiliśmy przedstawić w dwóch zestawieniach – procentowym (o ile procent wzrosły przychody w 2007 r. w porównaniu z 2006) i kwotowym (o jaką kwotę wzrosły przychody w 2007 r. w porównaniu z 2006). Oczywiste jest, że dynamika liczona w procentach nie zawsze przekłada się na równie wysoki wzrost kwotowy. W zestawieniu procentowym górą są małe firmy, które często nawet podwoiły przychody, ale wcale niekoniecznie o jakieś oszałamiające kwoty (np. o kilkaset tysięcy złotych). Pierwsze miejsce w zestawieniu procentowym (wzrost o 100 proc.) zajęło Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej zatrudniające dziewięciu doradców. Nie deprecjonując sukcesu mniejszych firm, należy zauważyć, że największy wzrost kwotowy odnotowały duże spółki – na pierwszym miejscu jest KPMG (o 19,3 mln zł), a na kolejnych: Ernst & Young (15,4 mln zł), PricewaterhouseCoopers (14,8 mln zł), Deloitte (13 mln zł) oraz MDDP (5,5 mln zł).
Niewykluczone, że za rok – dwa pokusimy się o wyróżnianie firm z najwyższą dynamiką rozwoju. Z całą pewnością konieczne jest jednak spojrzenie na ten proces z perspektywy dłuższej niż dwuletnia.
[ramka][b]19, 3 mln zł [/b]