Reklama
Rozwiń

Bez chwalenia konkurencji

Stosunkowo młoda korporacja wciąż się uczy, poznaje i ostro konkuruje na rynku. Dlatego ostrożnie wybiera najlepszych specjalistów

Aktualizacja: 20.01.2009 11:32 Publikacja: 25.06.2008 07:11

Rekomendacje środowiska to kolejna kategoria rankingu, której zadaniem było wyłonienie najlepszych firm i doradców. Uczestnicy konkursu mieli wskazać osoby i/lub spółki, które ich zdaniem są najlepsze w danej dziedzinie prawa podatkowego lub są postrzegane jako najlepsi specjaliści obsługujący daną branżę. To zadanie można by sprowadzić do jednego, krótkiego polecenia: „Wybierz na rynku tych, którym najchętniej powierzyłbyś własną sprawę”.

Z ankiet wyraźnie wynika, że wśród uczestników rankingu brakuje jednomyślności co do tego, które spółki czy osoby są najlepsze w poszczególnych dziedzinach i branżach. Szczególnie większe firmy skrzętnie omijają rekomendowanie konkurencji.

Nie udało się wyłonić w tej kategorii prowadzących firm, trochę lepiej było natomiast z najlepszymi doradcami. Najłatwiej udało się wybrać liderów w zakresie podatku VAT i akcyzy (Tomasz Michalik) oraz postępowań podatkowych (Dorota Szubielska), którzy zdystansowali swoich konkurentów. Tymczasem w pozostałych dziedzinach prawa podatkowego, zwłaszcza w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), głosy były bardziej rozdrobnione.

Jeszcze trudniej było z wyborem liderów w poszczególnych branżach – można było głosować na najlepszych specjalistów obsługujących branżę motoryzacyjną, energetyczną, nieruchomości, nowych technologii i telekomunikacji oraz usług finansowych i farmaceutyczną. Liderów udało nam się wyłonić tylko w dwóch ostatnich (odpowiednio – Andrzej Paczuski i Karina Furga). Powody są dwa – niewiele firm zdecydowało się wypełnić tę część ankiety, a wśród podanych rekomendacji było wiele pojedynczych wskazań.

Problemu nie nastręczało natomiast wyłonienie najlepszego działu podatkowego w kancelarii prawniczej – wygrał Baker & McKenzie. Ta kancelaria znalazła się w pierwszej dziesiątce największych firm w naszym tegorocznym Rankingu Kancelarii Prawniczych. Zwyciężyła wówczas w klasyfikacji najwyższych przychodów – w ubiegłym roku było to 76,7 mln złotych.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że w kolejnych edycjach rankingu doradcy podatkowi – na wzór starszych i bardziej doświadczonych w rynkowych bojach korporacji adwokackiej i radcowskiej – przekonają się do rekomendacji samego środowiska. Mamy świadomość, że wymaga to czasu i lepszego wzajemnego poznania się. Rzetelne wskazywanie najlepszych z całą pewnością pomaga w uzyskaniu pełnego i rzeczywistego obrazu branży doradztwa podatkowego.

[ramka][b]4 [/b]

W tylu dziedzinach prawa podatkowego wyłanialiśmy liderów tegorocznego rankingu[/ramka]

[ramka][b]Sławomir Boruc, radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Baker & McKenzie[/b]

Zapotrzebowanie na usługi doradców podatkowych zawdzięczamy po części dobrej koniunkturze gospodarczej. Istnieje jednak też niepewność co do przyszłości ze względu na kryzysy za granicą (np. na rynku kredytów hipotecznych w USA) i tego, jak mogą one wpłynąć na naszą sytuację w kraju. Na razie jednak nie ma podstaw do niepokoju. Rynek usług doradczych jest generalnie już podzielony, ale zawsze znajdą na nim miejsce pojedynczy wyspecjalizowani doradcy podatkowi. Sądzę, że tendencja opuszczania wielkich firm doradztwa podatkowego – tak jak to było do niedawna w wypadku firm tzw. wielkiej czwórki – i zakładania nowych, mniejszych, będzie się jeszcze utrzymywała. Zwłaszcza że ten trend jest obserwowany na przykładzie chociażby prawników, którzy odchodzą z dużych kancelarii, by tworzyć nowe, i dobrze się im wiedzie. Należy się więc spodziewać, że podobna tendencja będzie też kontynuowana wśród doradców podatkowych. Zwłaszcza że duże możliwości dla całego środowiska stwarza nasze członkostwo w UE.[/ramka]

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono