To błąd legislacyjny – oceniają prawnicy. Sąd Najwyższy odmówił tymczasem odpowiedzi na to pytanie jednego z sądów okręgowych, gdyż, jak powiedział sędzia SN Karol Weitz, pytanie było zbyt ogólne (sygn. III CZP 8/19). I tak problem pozostał, a dotyczy ok. 5 mln starych, czyli niezakończonych przed 1 stycznia 2019 r., egzekucji, w tym ok. 650 tys. spraw alimentacyjnych.
Czytaj także: Termin przedawnienia roszczeń skrócony z dziesięciu do sześciu lat
Tylko dla wybranych
Zgodnie z nową ustawą komorniczą do wcześniej wszczętych egzekucji nie stosuje się nowej niższej stawki 10 proc. od ściągniętej należności ani zupełnie nowej ulgowej stawki za szybką spłatę długu do rąk komornika zaraz po wezwaniu – 3 proc.
Nowa ustawa wprawdzie wdraża wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28 czerwca 2017 r., który orzekł (sygn. P 63/14), że brak takiej ulgi za szybkie działanie dłużnika i niewielki nakład pracy komornika jest niekonstytucyjny, ale nie przewidział ulgi dla wcześniej wszczętych, a niezakończonych egzekucji.
I o rozstrzygnięcie tej kwestii zwrócił się do SN toruński Sąd Okręgowy, który rozpatrywał skargę dłużników na wymierzenie im przez miejscowego komornika starej 15-proc. stawki, stosowanej nadal do starych egzekucji, mimo że dług spłacili bezpośrednio do jego rąk.