Z początkiem roku zmienią się bowiem zasady opłacania składek przez niepełnosprawnych prowadzących działalność oraz za zatrudnionych na etatach.
– Po co mam płacić składki do ZUS, które dostanę z powrotem z PFRON? – dziwi się Tomasz Z., rencista prowadzący działalność gospodarczą. – Na tym przekładaniu z kieszeni do kieszeni skorzystają jedynie banki, które będą pobierały od tych przelewów opłaty.
Takie zaostrzone wymogi kontroli pomocy publicznej stawia nam Unia Europejska. Renciści będą więc musieli płacić te składki i starać się o ich zwrot. Wtedy można dokładnie ustalić, ile pieniędzy dostali od państwa.
Do tej pory przedsiębiorcy płacili jedynie składkę zdrowotną, byli zaś zwolnieni z uiszczania składek emerytalnej i rentowej. Teraz będą musieli opłacić te składki i wystąpić do PFRON o zwrot tych kwot.
– Mimo że do wejścia nowych zasad zostało trochę ponad trzy tygodnie, osoby, które zatrudniają niepełnosprawnych, nadal nie wiedzą, jak to będzie funkcjonować – mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. – Nie ma jeszcze wzorów wniosków, nieznane są procedury. Czekamy, aż pojawią się nowe przepisy i będziemy organizowali szkolenia, jak załatwiać te refundacje. Niepełnosprawni prowadzący działalność gospodarczą będą musieli zarejestrować się do wszystkich ubezpieczeń, jakim podlegają przedsiębiorcy, czyli emerytalnego, rentowego, zdrowotnego i jeśli będą chcieli – także do chorobowego.