Chodzi o przychody osiągnięte w roku rozliczeniowym trwającym od 1 marca 2007 r. do 29 lutego 2008 r. Ubezpieczyciel sprawdzi, czy przychód ten będzie miał wpływ na wysokość świadczenia lub jego zawieszenie albo czy uprawnionemu należy się zwrot części świadczenia.
Do 31 maja 2008 r. osoby uprawnione do świadczeń lub zasiłków przedemerytalnych oraz pracodawcy lub inni płatnicy składek obowiązani są powiadomić ZUS o przychodach z tytułu pracy zarobkowej podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych (np. z umowy o pracę, zlecenia czy pozarolniczej działalności gospodarczej).
W zakresie ustalania, które przychody wpływają na zawieszenie lub zmniejszenie wysokości świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach emerytalnych odsyła do uregulowań zawartych w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).
Przychodem wpływającym na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń i zasiłków przedemerytalnych jest także ten uzyskiwany z tytułu pracy w tzw. służbach mundurowych (wojsko, policja, straż pożarna itd.) oraz przychód osiągany z tytułu działalności wykonywanej za granicą.
ZUS przypomina, że świadczenia i zasiłki przedemerytalne przysługują w pełnej wysokości, gdy łączna kwota przychodu i świadczenia w danym roku nie przekroczyła dopuszczalnej kwoty przychodu, tj. 14 282,40 zł. Przekroczenie jej oznacza wypłatę niższego świadczenia przedemerytalnego. Jeśli bowiem łączna kwota przychodu nie była wyższa niż roczna graniczna kwota przychodu, wynosząca 19 994,40 zł – świadczenie (zasiłek) w całym rozliczanym roku podlega zmniejszeniu.