W pierwotnej wersji nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy stawka zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 788 zł miała wejść w życie 1 stycznia 2009 roku.
Zasiłek w takiej wysokości miałby obowiązywać przez pierwsze trzy miesiące posiadania prawa do tego świadczenia, w pozostałym okresie jego wypłacania bezrobotny miesięcznie miał otrzymywać 563 zł. To miało motywować bezrobotnych do podejmowania pracy w początkowym okresie po rejestracji w urzędzie pracy. Ministerstwo Pracy zmieniło jednak zdanie i rozwiązanie to ma obowiązywać od 1 stycznia 2010 r.
Bez zmian pozostaje propozycja, by od nowego roku maksymalny okres wypłacania zasiłku wynosił 12, a nie jak obecnie 18 miesięcy. Zgodnie z projektem przez sześć miesięcy będą pobierali natomiast zasiłek bezrobotni zamieszkali w tym czasie na obszarze powiatu, w którym stopa bezrobocia 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju.
[b]Od 1 stycznia 2009 r. zasiłek ma być wypłacany przez 12 miesięcy bezrobotnym powyżej 50. roku życia posiadającym jednocześnie co najmniej 20-letni staż pracy[/b]. Zasiłek będzie wypłacany przez rok także bezrobotnym, którzy mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a współmałżonek jest także bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania.
Oczywiście zasiłek ma być wypłacany przez 12 miesięcy, jeśli 30 czerwca poprzedniego roku na terenie powiatu stopa bezrobocia przekraczała poziom 150 proc. bezrobocia krajowego.