[b]Mąż w latach 1966 – 1980 prowadził działalność na własny rachunek. W październiku 1974 r. Zrzeszenie Prywatnego Handlu i Usług nakazało mu opłacanie składek ZUS, co uczynił. Czy lata 1966 – 1974 zaliczają się w takim razie do wyliczenia emerytury? Mąż był płatnikiem podatku dochodowego przez wszystkie lata prowadzenia swojej działalności. Czy składki na ubezpieczenie emerytalne w latach 1966 – 1974 były odprowadzane za pośrednictwem zrzeszenia lub urzędu skarbowego? Mąż osiągnął wiek emerytalny. Gdzie starać się o potwierdzenie i jakie dokumenty przedstawić, aby te lata były zaliczone do emerytury? – pyta czytelniczka.[/b]
[b] Odpowiada Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS:[/b]
Osoby prowadzące działalność zarobkową na własny rachunek w zakresie handlu i usług zostały objęte ubezpieczeniem społecznym od 1 września 1974 r. mocą rozporządzeń Rady Ministrów wydawanych na podstawie upoważnienia zawartego w ustawie z 29 marca 1965 r. o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników. Warunkiem dodatkowym i niezbędnym powstania obowiązku ubezpieczenia społecznego było członkostwo w organizacji społeczno- zawodowej. Został on zlikwidowany od 31 maja 1989 r. Okresy prowadzonej działalności zarobkowej przed dniem objęcia obowiązkiem ubezpieczenia z tego tytułu są traktowane jako okresy składkowe dla celów emerytalnych, jeżeli prowadzenie działalności odpowiadało warunkom ubezpieczenia, mimo że składki na ubezpieczenia społeczne nie były w tym okresie opłacane.
Prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej przed dniem objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym przez osoby prowadzące handel i usługi powinno zostać stwierdzone zaświadczeniem wojewódzkiego zrzeszenia prywatnego handlu i usług.