Trzeba poinformować ZUS o poborach w 2009 r.

Dorabiający sam nie zlicza kwot, które w poszczególnych miesiącach otrzymał z etatu czy ze zlecenia. Pomoże mu w tym szef. Byleby najpóźniej 1 marca

Publikacja: 22.02.2010 04:05

Trzeba poinformować ZUS o poborach w 2009 r.

Foto: www.sxc.hu

Nie wszyscy emeryci i renciści mogą dorabiać bez ograniczeń. Dla większości zostały przewidziane progi zarobkowe, których przekroczenie powoduje zmniejszenie albo wręcz zawieszenie świadczenia (patrz obok). Stąd obowiązek informowania ZUS.

[srodtytul]Była praca, będzie zawiadomienie[/srodtytul]

Pracujący emeryt lub rencista musi poinformować ZUS o łącznej kwocie przychodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym. Ma to zrobić do końca lutego następnego roku kalendarzowego, ale w tym roku zyskał jeden dzień dłużej (patrz ramka). Tak samo zresztą jak firma, która go zatrudniła. Ona też ma przecież obowiązek przekazania informacji o przychodach pracującego u niej emeryta lub rencisty. Musi w tym celu wystawić zaświadczenie o przychodzie. [b]I albo dostarczy je sama do ZUS, albo dopilnuje, aby zrobił to zainteresowany[/b].

Co ma się znaleźć w zaświadczeniu? Te składniki wynagrodzenia, które stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W wypadku pracowników oskładkowaniu podlega przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. A zatem kwota przychodu podana w zaświadczeniu powinna uwzględniać nie tylko wynagrodzenia zasadnicze, ale również różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy czy wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Jest jeszcze kwestia, czy pracownik emeryt (rencista) dodatkowo wykonuje umowę agencyjną, zlecenie, inną o świadczenie usług (do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy- -zlecenia) lub o dzieło. Jeśli tak, to przychody z tych umów też muszą się znaleźć w zaświadczeniu.

[srodtytul]Zasiłki tak, odprawy nie[/srodtytul]

Emeryt lub rencista nie powinien się dziwić, gdy w zaświadczeniu znajdą się takie wypłaty, od których składki nie były odprowadzane. Chodzi o kwoty: wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłków chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, świadczenia wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Może mieć natomiast zastrzeżenia, gdyby sprawdzając wyliczenia pracodawcy, dopatrzył się uwzględnienia [b]odprawy emerytalnej czy zapomogi losowej. One powinny być wyłączone[/b]. Tak samo jak wszystkie inne składniki wymienione w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=77617]rozporządzeniu z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.)[/link].

Przykład. Pan Jan pobiera rentę z racji częściowej niezdolności do pracy. Przez cały rok 2009 dodatkowo pracował na etacie. Oprócz pensji zasadniczej otrzymywał w niektórych miesiącach wynagrodzenie za

godziny nadliczbowe i nagrody kwartalne. Ponadto w styczniu 2009 r. szef wypłacił mu zapomogę pieniężną w związku ze śmiercią żony. Pan Jan przebywał też kilkakrotnie na zwolnieniach lekarskich, w związku z czym dostał wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy oraz zasiłek chorobowy. W ubiegłym roku uzyskiwał również comiesięczne pobory z umowy o dzieło zawartej ze swoim pracodawcą.

W zaświadczeniu o przychodach pana Jana za 2009 r. pracodawca powinien zsumować wszystkie wypłaty ze stosunku pracy (oprócz zapomogi pieniężnej), a także z umowy o dzieło.

[ramka][b]W tym roku o dzień dłużej[/b]

[b]Termin na złożenie w ZUS informacji o łącznej kwocie przychodu uzyskanego przez emeryta lub rencistę w poprzednim roku upływa z końcem lutego następnego roku kalendarzowego.[/b] Wynika on z § 5 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=71207]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty (DzU nr 58, poz. 290 ze zm.)[/link]. Zazwyczaj więc jest to 28 lutego, a w latach przestępnych – 29 lutego. W tym roku ostatni dzień lutego przypada na niedzielę. A że ta jest dniem wolnym od pracy, emeryci i renciści oraz ich pracodawcy zyskali dodatkowy czas. Mogą powiadomić ZUS o swoich ubiegłorocznych przychodach również w poniedziałek, 1 marca.[/ramka]

[b]Czytaj też:[/b]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/4,437566_Zaswiadczenie_ma_spelniac_wymogi.html]Zaświadczenie ma spełniać wymogi[/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/4,437586_Limity_ograniczaja_swiadczenie.html]Limity ograniczają świadczenie[/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/4,437588_Spoznienie_bez_sankcji.html]Spóźnienie bez sankcji[/link]

Nie wszyscy emeryci i renciści mogą dorabiać bez ograniczeń. Dla większości zostały przewidziane progi zarobkowe, których przekroczenie powoduje zmniejszenie albo wręcz zawieszenie świadczenia (patrz obok). Stąd obowiązek informowania ZUS.

[srodtytul]Była praca, będzie zawiadomienie[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo