Zasady, na których Zakład Ubezpieczeń Społecznych dochodzi nienależnie pobranych rent z tytułu niezdolności do pracy, emerytur i innych wypłaconych bez podstawy świadczeń, określają przepisy[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=050381C4FDF3A19DD1FDEE0FA844C516?id=324468] ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227)[/link].
Zgodnie z jej przepisami ZUS może żądać zwrotu świadczeń wypłaconych mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń albo wstrzymanie wypłaty świadczeń w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania.
Obowiązek zwrotu dotyczy również takich, które zostały przyznane lub wypłacone na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą świadczenia.
Ponadto za nienależnie pobrane świadczenia uważa się również świadczenia wypłacone z przyczyn niezależnych od organu rentowego osobie innej niż wskazana w decyzji tego organu (art. 138 ust. 2 i 3 ww. ustawy). Celem tych przepisów jest odzyskanie środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Wyjątkowo ZUS może odstąpić od żądania zwrotu niena-leżnie pobranego świadczenia. Wskazuje na to art. 138 ust. 6 ustawy pozwalający na odstąpienie od żądania zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności.