Większa koordynacja systemów ubezpieczeń

Samozatrudniony, który utracił pracę, będzie pobierał zasiłek. Nawet jeśli nie był ubezpieczony od bezrobocia

Aktualizacja: 31.01.2011 03:35 Publikacja: 31.01.2011 02:55

Większa koordynacja systemów ubezpieczeń

Foto: www.sxc.hu

Bezrobotny, który pracował na własny rachunek w innym państwie i był w nim ubezpieczony na wypadek bezrobocia, po powrocie do ojczyzny nie będzie pozbawiony środków do życia. Będzie otrzymywał zasiłek nawet wówczas, gdy w państwie członkowskim będącym miejscem jego zamieszkania nie ma systemu ubezpieczeń na wypadek bezrobocia dla samozatrudnionych.

Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia zmieniającego unijne rozporządzenie w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Doprecyzowany zostanie także przepis dotyczący możliwości delegowania pracownika. Pracownikiem delegowanym będzie osoba, która udaje się na polecenie swojego krajowego pracodawcy przejściowo na terytorium drugiego państwa w celu wykonywania tam czynności na rzecz tego pracodawcy.

Będzie jednak mogła pracować za granicą maksymalnie przez 24 miesiące i nie będzie mogła zastępować tam innej delegowanej wcześniej osoby.

Projekt ma także znaczenie dla osób pracujących jednocześnie w różnych państwach u różnych pracodawców. Będą podlegać systemowi ubezpieczeń państwa, w którym mają miejsce zamieszkania. Będzie to jednak możliwe, wyłącznie jeśli wykonują znaczną część pracy w tym kraju. W przeciwnym razie właściwe będzie ustawodawstwo państwa, w którym znajduje się siedziba zatrudniającego je przedsiębiorstwa.

Jeżeli nie jest możliwe wyznaczenie jednego państwa członkowskiego, w którym znajduje się siedziba lub miejsce prowadzenia działalności, zastosowanie będą miały przepisy państwa członkowskiego będącego miejscem zamieszkania. Celem zmiany jest uniknięcie manipulowania obowiązującymi przepisami.

[b]etap legislacyjny: konsultacje społeczne[/b]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo