Reklama
Rozwiń

Emerytury i renty 2012: warto przeliczyć kapitał początkowy

Emeryci zyskali kolejne możliwości na zwiększenie świadczeń wypłacanych im przez ZUS

Publikacja: 08.02.2012 05:52

Emerytury i renty 2012: warto przeliczyć kapitał początkowy

Foto: Fotorzepa, Tomasz Wawer Tom Tomasz Wawer

Osoby, które mają już ustalony kapitał początkowy, mogą w każdym czasie ubiegać się o jego przeliczenie na ogólnych zasadach. Między innymi mogą wnioskować o:

? doliczenie nieuwzględnionych wcześniej okresów składkowych i nieskładkowych przebytych do 31 grudnia 1998 r.,

? przeliczenie podstawy wymiaru kapitału początkowego (np. z dziesięciu kolejnych lat zamiast z 20 lat dowolnie wybranych lub odwrotnie),

? uwzględnienie minimalnego wynagrodzenia za okresy pozostawania w stosunku pracy, za które przyjęte były dotychczas zarobki w wysokości 0 zł,

? doliczenia składnika wynagrodzenia przysługującego za rok wskazany wcześniej do ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego.

Dodatkowe możliwości podwyższenia kapitału początkowego wprowadziła niedawno nowelizacja ustawy emerytalnej z 28 lipca 2011 r. Przepisy obowiązujące od 23 września 2011 r. pozwalają m.in. na ustalenie podstawy wymiaru kapitału początkowego z dziesięciu kolejnych lat kalendarzowych z całego okresu przypadającego do 31 grudnia 1998 r., a nie tak jak dotychczas – wyłącznie z okresu od 1980 do 1998 r. Nowe regulacje umożliwiają również ustalenie w dniach stażu ubezpieczeniowego, który przyjmowany jest przy obliczaniu kapitału początkowego, a nie tak jak dotychczas – wyłącznie w pełnych latach.

Inna nowość to bardziej sprawiedliwy sposób obliczania podstawy wymiaru kapitału początkowego za pierwszy rok aktywności zawodowej. Obecnie ZUS porównuje uzyskane w tym roku zarobki do przeciętnej płacy wyłącznie z tych miesięcy, w których wnioskodawca pozostawał w ubezpieczeniu, a nie tak jak dotychczas – z całego roku.

Dla wielu osób to korzystne przepisy. Dlatego też, jeśli ZUS ustalił im kapitał początkowy z zastosowaniem dotychczasowych zasad, w każdym czasie mogą zgłosić wniosek o jego przeliczenie z uwzględnieniem nowych regulacji.

Przykład

Ubezpieczona w 2010 r. przeszła na emeryturę. ZUS obliczył jej to świadczenie z uwzględnieniem kapitału początkowego oraz składek emerytalnych zgromadzonych od 1 stycznia 1999 r. Podstawa wymiaru tego kapitału została ustalona z okresu 1980 – 1989, podczas gdy najkorzystniejsze zarobki ubezpieczona miała w latach 70. Wynagrodzenia te nie zostały uwzględnione, gdyż wykraczały poza rok 1980. W związku ze zmianą przepisów od 23 września 2011 r. ubezpieczona może obecnie ubiegać się o ponowne ustalenie kapitału początkowego, wskazując do jego ustalenia zarobki z dziesięciu kolejnych lat kalendarzowych obejmujących również okres przypadający przed 1 stycznia 1980 r.

Osoby, które mają już ustalony kapitał początkowy, mogą w każdym czasie ubiegać się o jego przeliczenie na ogólnych zasadach. Między innymi mogą wnioskować o:

? doliczenie nieuwzględnionych wcześniej okresów składkowych i nieskładkowych przebytych do 31 grudnia 1998 r.,

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono