Dodatkowe możliwości podwyższenia kapitału początkowego wprowadziła niedawno nowelizacja ustawy emerytalnej z 28 lipca 2011 r. Przepisy obowiązujące od 23 września 2011 r. pozwalają m.in. na ustalenie podstawy wymiaru kapitału początkowego z dziesięciu kolejnych lat kalendarzowych z całego okresu przypadającego do 31 grudnia 1998 r., a nie tak jak dotychczas – wyłącznie z okresu od 1980 do 1998 r. Nowe regulacje umożliwiają również ustalenie w dniach stażu ubezpieczeniowego, który przyjmowany jest przy obliczaniu kapitału początkowego, a nie tak jak dotychczas – wyłącznie w pełnych latach.
Inna nowość to bardziej sprawiedliwy sposób obliczania podstawy wymiaru kapitału początkowego za pierwszy rok aktywności zawodowej. Obecnie ZUS porównuje uzyskane w tym roku zarobki do przeciętnej płacy wyłącznie z tych miesięcy, w których wnioskodawca pozostawał w ubezpieczeniu, a nie tak jak dotychczas – z całego roku.
Dla wielu osób to korzystne przepisy. Dlatego też, jeśli ZUS ustalił im kapitał początkowy z zastosowaniem dotychczasowych zasad, w każdym czasie mogą zgłosić wniosek o jego przeliczenie z uwzględnieniem nowych regulacji.
Przykład
Ubezpieczona w 2010 r. przeszła na emeryturę. ZUS obliczył jej to świadczenie z uwzględnieniem kapitału początkowego oraz składek emerytalnych zgromadzonych od 1 stycznia 1999 r. Podstawa wymiaru tego kapitału została ustalona z okresu 1980 – 1989, podczas gdy najkorzystniejsze zarobki ubezpieczona miała w latach 70. Wynagrodzenia te nie zostały uwzględnione, gdyż wykraczały poza rok 1980. W związku ze zmianą przepisów od 23 września 2011 r. ubezpieczona może obecnie ubiegać się o ponowne ustalenie kapitału początkowego, wskazując do jego ustalenia zarobki z dziesięciu kolejnych lat kalendarzowych obejmujących również okres przypadający przed 1 stycznia 1980 r.