Zasiłek na dzieci: W którym państwie UE i według jakiego prawa otrzyma zasiłek pracownik oddelegowany

Prawo UE nie stoi na przeszkodzie temu, aby państwo członkowskie przyznało zasiłek na dzieci pracownikom oddelegowanym i sezonowym - taką opinie wyraził dziś rzecznik generalny Ján Mazák

Publikacja: 16.02.2012 12:40

Dodał jednak, że prawo UE nie ustanawia obowiązku przyznania takiego zasiłku i państwa członkowskie mogą wykluczyć zapłatę zasiłku na dzieci lub zmniejszyć jego kwotę, jeżeli porównywalny zasiłek jest wypłacany w innym państwie (sygnatura akt C-611/10 i C-612/10).

Sprawa dotyczyła dwóch polskich obywateli Waldemara Hudzińskiego i Jarosława Wawrzyniaka zamieszkujących w Polsce i objętych polskim systemem zabezpieczenia społecznego, którzy przez pewien okres pracowali w Niemczech.

Wystąpili oni do urzędu niemieckiego o wypłatę zasiłku na dzieci. Jednak ich wnioski zostały oddalone z tego względu, że zgodnie z rozporządzeniem unijnym w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników migrujących, znajdowało zastosowanie nie niemieckie, ale polskie ustawodawstwo z dziedziny zabezpieczenia społecznego. Prawo niemieckie zaś stanowi, że osoba niemająca stałego lub zwykłego pobytu w Niemczech ma prawo do zasiłku na dziecko, jeżeli podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Zasiłek nie jest jednak wypłacany w przypadku dziecka, na które przysługuje porównywalny zasiłek w innym państwie.

W tych okolicznościach federalny trybunał finansowy w Niemczech zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy prawo UE stoi na przeszkodzie temu, aby Niemcy przyznały w takim przypadku zasiłek na dzieci oraz czy państwo członkowskie może wykluczyć prawo do zasiłków rodzinnych lub zmniejszyć ich kwotę, jeżeli porównywalny zasiłek może zostać przyznany w innym państwie członkowskim.

Rzecznik generalny uznał, iż rozporządzenie należy interpretować w sposób korzystny dla pracowników migrujących, co oznacza, iż prawo UE nie może wywoływać skutku w postaci pozbawienia państwa członkowskiego, nawet jeżeli nie jest ono państwem właściwym, prawa do przyznania pracownikom zasiłków socjalnych przewidzianych w jego ustawodawstwie krajowym.

- Z tego względu, że prawo UE nie nakłada na państwa członkowskie obowiązku przyznania zasiłku na dziecko w takich okolicznościach, przepisów krajowych wykluczających wypłatę takiego zasiłku lub zmniejszających jego kwotę nie należy uważać za niezgodne z prawem UE - stwierdził Ján Mazák

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo