Ośrodek pomocy społecznej odmówił kobiecie dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Decyzję tę utrzymało w mocy Samorządowe Kolegium Odwoławcze (III SA/Kr 1838/12). Argumentowało, że zgodnie z art. 9 ust. 6 ustawy o świadczeniach rodzinnych dodatek ten przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu. Tymczasem z dokumentów medycznych wynika, że została objęta opieką dopiero od 19. tygodnia ciąży.
Kobieta tłumaczyła, że fizjologiczne zmiany jej organizmu nie wskazywały na to, że jest w ciąży. Terminy na wizytę w przychodni rejonowej były w dodatku na tyle odległe, że nie była w stanie na czas pójść do ginekologa.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie orzekł, że miejski ośrodek pomocy społecznej i SKO źle zastosowały przepisy, powołując się w tym konkretnym przypadku na art. 9 ust. 6 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Do 31 grudnia 2011 r. stosowanie tego przepisu było bowiem zawieszone, co wynika z art. 3 ustawy z 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Wspomniany art. 9 ust. 6 mówi, że matka jest obowiązana wykazać, że pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu. Przepis ten nie obejmował jednak tej matki, bo urodziła 11 maja 2012 r. W dniu 1 stycznia 2012 r. była więc – jak zauważył WSA – w późniejszym okresie ciąży niż w 10 tygodniu, biorąc pod uwagę datę urodzenia dziecka.
Skoro przywołany przez MOPS przepis nie obowiązywał w czasie, gdy zainteresowana była w 10. tygodniu ciąży, dla uzyskania jednorazowego dodatku do świadczenia rodzinnego wystarczyło przedłożenie zaświadczenia lekarskiego lub od położnej potwierdzającego co najmniej jedno badanie kobiety w okresie ciąży. Zdaniem sądu, kobieta nie powinna ponosić negatywnych skutków oczekiwania na wizytę lekarską w ramach bezpłatnej, publicznej opieki zdrowotnej. Termin, od którego kobieta ciężarna znajduje się pod opieką medyczną winien być liczony od momentu zgłoszenia się w placówce medycznej, niezależnie od rzeczywistego terminu pierwszego badania lekarskiego.