Ograniczenie to jest efektem porozumienia zawartego 6 lutego tego roku pomiędzy Zarządem Kompanii Węglowej S.A. i organizacjami związków zawodowych. Opierając się na art. 9 1 Kodeksu pracy zmniejszono na okres dwóch lat roczny wymiar bezpłatnego węgla przysługującego emerytom, rencistom i innym uprawnionym osobom o jedną tonę (z 3 do 2).
Porozumienie to ma umożliwić władzom Kompanii Węglowej wdrażanie programu restrukturyzacji, co z jego z kolei konieczne ze względu na sytuację finansową spółki.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca jednak uwagę, że konieczne jest precyzyjne określenie podstaw prawnych, umożliwiających takie przejściowe ograniczenie uprawnień pracowniczych.
Największe wątpliwości budzi zastosowanie art. 9 1 Kodeksu pracy dla ograniczenia rocznego wymiaru deputatu przysługującego emerytom i rencistom. Tymczasem w opinii Rzecznika treść tego przepisu wskazuje, że dotyczy on zawieszenia przepisów prawa pracy określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy.
Ponadto od momentu powstania Kompanii do chwili obecnej nie zawarto jednego Zakładowego Układu Zbiorowego dla całej spółki. W związku z tym zdaniem RPO dokładnego wyjaśnienia wymaga, czy podstawą przejściowego ograniczenia wymiaru deputatu węglowego był art. 9 1 Kodeksu pracy, czy też art. 241 27 regulujący zawieszenie stosowania układu zbiorowego. – Kwestia ta ma w szczególności znaczenie dla określenia uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy przy badaniu zgodności z prawem tego ograniczenia – wskazuje Stanisław Trociuk, zastępca RPO.