Na pytania odpowiada Agnieszka ?Jaroszek z Głównego Inspektoratu Pracy
Dwie umowy z jednym pracownikiem
Czy jeżeli zatrudniamy pracownika na umowę o pracę na czas nieokreślony, możemy z tą samą osobą zawrzeć kolejną umowę o pracę na dodatkowe zadanie na czas określony bądź na czas wykonania danej pracy?
Kodeks pracy nie reguluje tej kwestii. Na tle orzecznictwa należy przyjąć, że dwie umowy o pracę z tym samym pracodawcą nie mogą dotyczyć pracy tego samego rodzaju. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 13 marca 1997 r., sygn. I PKN 43/97, w którym sędziowie stwierdzili, że z tym samym pracodawcą w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy. Zawarcie kolejnej umowy nie może też służyć obchodzeniu przepisów, w szczególności w zakresie czasu pracy i wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Wobec tego zatrudnionemu na dwóch etatach należy zapewnić prawo do odpoczynku – w każdej dobie co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego i co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego.
Mobbing w banku
Jestem na zwolnieniu lekarskim na tle nerwowym. Musiałem zrobić sobie przerwę w pracy. Mój przełożony kazał mi wykonywać polecenia niezgodne z prawem i byłem znacznie gorzej traktowany niż podlegli mi pracownicy. Chcę zrezygnować z tej pracy. Jakie roszczenia mi przysługują?
Jeżeli utrata zdrowia wynika ze złej atmosfery w pracy, warto się zastanowić nad roszczeniami z tytułu mobbingu (art. 94³ kodeksu pracy). W takiej sytuacji pracownik może się domagać zadośćuczynienia za powstałą w miejscu pracy nerwicę. Zatrudniony ma prawo także dodatkowo żądać odszkodowania, jeśli rozwiąże umowę o pracę za wypowiedzeniem lub w trybie natychmiastowym (art. 55 §1¹ k.p.). Ważne, aby w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy znalazła się informacja, że następuje to wskutek mobbingu. To roszczenie jest jednak trudne do udowodnienia, ponieważ wymaga spełnienia wielu warunków, szczególnie tego, by zastraszanie lub nękanie pracownika miało długotrwały charakter. Jeśli doszło do nierównego traktowania, to pracownikowi przysługuje również roszczenie o odszkodowanie z tytułu dyskryminacji. Warto w takiej sprawie wystąpić o pomoc do okręgowego inspektoratu pracy. Inspektorzy pracy mogą – w toku kontroli – dokonać ustaleń pomocnych dla postępowania sądowego. Dopiero sąd pracy zadecyduje o przyznaniu odszkodowania czy zadośćuczynienia.