Nowe uprawnienia budowlane dla inżynierów

Inżynierowie budownictwa będą mogli projektować tylko zabudowę ?zagrodową ?do 1 tys. m sześc.

Publikacja: 04.09.2014 08:35

Ułatwienia w dostępie do zawodu mają objąć m.in. inżynierów budownictwa, architektów, urbanistów.

Ułatwienia w dostępie do zawodu mają objąć m.in. inżynierów budownictwa, architektów, urbanistów.

Foto: www.sxc.hu

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zrobiło ukłon w stronę inżynierów budownictwa i uwzględniło część ich uwag zgłoszonych do projektu rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Projekt doprecyzowuje na przykład przepis ustawy deregulacyjnej, że do praktyk zawodowych odbywanych w celu uzyskania uprawnień zalicza się praktyki studenckie. Przewiduje też, że będzie można zaliczyć te praktyki dopiero po trzecim roku studiów. Ponadto izby będą mogły żądać przedstawienia przygotowanych w ich trakcie prac projektowych.

Izby będą miały również prawo wyznaczać dłuższe terminy na uzupełnienie dokumentów składanych przez kandydatów starających się o uzyskanie uprawnień budowlanych.

Wciąż jednak – zdaniem środowiska inżynierów budownictwa – propozycji ministerialnej daleko do doskonałości.

Projekt utrzymuje bowiem m.in. bariery w projektowaniu, a nawet je rozszerza. Tymczasem inżynierowie walczyli o ich zniesienie. Chodzi o przepis przewidujący, że inżynierowie posiadający uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej w ograniczonym zakresie mogą projektować tylko obiekty w zabudowie zagrodowej o kubaturze do 1000 m sześc., czyli w praktyce głównie małe domy jednorodzinne poza granicami miast.

Pierwotnie projekt rozporządzenia skierowany do Sejmu przez Radę Ministrów przewidywał wykreślenie „zabudowy zagrodowej", z czego inżynierowie byli bardzo zadowoleni, mogliby bowiem projektować wiele innych obiektów.

Tymczasem w wersji przedstawionej przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, która trafiła w lipcu do konsultacji społecznych, przewiduje się zachowanie tego ograniczenia. Widnieje ono także w wersji końcowej tego projektu.

Co gorsza, ministerstwo idzie jeszcze dalej. Obecnie projekt przepisu przewiduje, że chodzi o 1000 m. sześc. nie tylko w zabudowie zagrodowej, ale i na terenie zabudowy zagrodowej.

– Moim zdaniem w ten sposób zdublowano sporne ograniczenie – tłumaczy Andrzej Roch Dobrucki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Projekt zawiera także nowy błąd. Jeden z przepisów, odnoszący się do egzaminów testowych na uprawnienia budowlane (chodzi o § 7 ust. 4), przewiduje, że wybór odpowiedzi na pytanie polega na zakreśleniu jednej z czterech propozycji, tymczasem w nawiasie podaje się trzy odpowiedzi do wyboru: A albo B, albo C.

etap legislacyjny po Komitecie Stałym RM

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo