Na pytania odpowiada Adrianna ?Jasińska-Cichoń, radca prawny, ?główny specjalista ?w Głównym Inspektoracie Pracy
Odszkodowanie za bierne palenie
Przebywam w jednym pomieszczeniu z moim przełożonym, który przez cały dzień pali papierosy. Czy mam prawo do odszkodowania za bierne palenie?
Odszkodowanie przysługuje tylko w razie uszczerbku na zdrowiu, gdy wymuszone przebywanie z palaczem w jednym pomieszczeniu spowoduje rzeczywistą chorobę u pracownika. Pokrzywdzony ma dziesięć lat na dochodzenie swoich roszczeń, z pozwem trzeba jednak wystąpić nie później niż trzy lata od momentu, gdy pracownik dowiedział się o chorobie i osobie za nią odpowiedzialnej. Zasadnicze znaczenie mają dowody na palenie w miejscu pracy. Najlepiej, by byli to świadkowie. W ostateczności może to być również nagranie wykonane choćby telefonem komórkowym. Nie ma jednak gwarancji, że sąd dopuści taki dowód.
Potrącenie z pensji za skrócenie dniówki
Kadrowa obniżyła mi ostatnio wynagrodzenie, bo wyszedłem?z pracy na minutę przed godziną jej zakończenia. Nie wzięła jednak pod uwagę, że kilka dni temu byłem o 15 minut wcześniej. Czy ma do tego prawo?
To, że pracownik bez wyraźnego polecenia pracodawcy przyjdzie wcześniej do pracy, czy wyjdzie pół godziny po zakończeniu dniówki, nie rodzi dla niego żadnych dodatkowych uprawnień. Tylko wyraźne polecenie przełożonego (lub jego zgoda) powoduje, że taki dodatkowy czas pracy można traktować jako nadgodziny. Jeśli natomiast ktoś opuszcza firmę przed wyznaczoną sztywno godziną zakończenia jego pracy, to szef ma prawo np. zmniejszyć mu premię, gdy podczas przyznawania uwzględnia się punktualne rozpoczynanie pracy.