Reklama
Rozwiń

WSA: świadczenie pielęgnacyjne także dla żony niepełnosprawnego

Brak wprowadzenia małżonków do kręgu osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego nie może być interpretowane jako odebranie im prawa do ubiegania się o to świadczenie – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

Publikacja: 07.05.2015 12:35

WSA: świadczenie pielęgnacyjne także dla żony niepełnosprawnego

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

P. S. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad mężem A. S., który legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej odmówił przyznania tego świadczenia, wskazując, iż małżonka nie spełnia przesłanek wynikających z ustawy o świadczeniach rodzinnych. Jak wyjaśniono art. 17 ust 5 pkt 2a wyklucza możliwość przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w sytuacji, gdy osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Tymczasem w opisywanej sprawie małżonka niepełnosprawnego nie posiadała takiego orzeczenia. Organ podkreślił jednocześnie, że nie ma tożsamości między obowiązkiem alimentacyjnym osób spokrewnionych, a obowiązkiem alimentacyjnym między małżonkami, zwłaszcza że ten drugi to przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny a nie stricte obowiązek alimentacyjny.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono