Zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna po śmierci niepełnosprawnego

Zajmujący się niepełnosprawnym członkiem rodziny po jego śmierci dostanie zasiłek dla bezrobotnych.

Publikacja: 21.07.2015 07:57

Zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna po śmierci niepełnosprawnego

Foto: www.sxc.hu

Opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy zrezygnują z pracy na roli i uzyskają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, będą mogli wybrać, czy chcą być ubezpieczeni w ZUS czy w KRUS. Taką zmianę przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz o systemie ubezpieczeń społecznych. Pierwsze czytanie odbędzie się we wtorek na posiedzeniu połączonych komisji Polityki Społecznej oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Teraz w części gmin rolnicy rezygnują ze starań o świadczenia opiekuńcze. Nie chcą bowiem utracić korzystnego ubezpieczenia w KRUS. Aby rolnik, małżonek rolnika czy domownik mógł się ubiegać o specjalny zasiłek opiekuńczy, musi zrezygnować z prowadzenia gospodarstwa rolnego i wykonywania w nim pracy. Tak samo jest ze świadczeniem pielęgnacyjnym czy zasiłkiem dla opiekunów, przyznawanymi w związku z zakończeniem aktywności zawodowej na sprawowanie opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Rezultatem zaprzestania prowadzenia działalności jest wyrejestrowanie z KRUS.

Za świadczeniobiorców gmina opłaca z budżetu państwa składki do ZUS. Tyle że emerytury z ZUS dla tych osób będą niższe od tych z KRUS.

Projekt ustawy daje takim osobom wybór ubezpieczenia w okresie pobierania świadczeń – w ZUS lub w KRUS. Składka na ubezpieczenie rolnicze będzie wynosić zaledwie 10 proc. najniższej emerytury. Jest to składka podstawowa w systemie ubezpieczenia społecznego rolników.

W projekcie proponuje się umożliwienie rezygnacji z ubezpieczenia w ZUS i powrót do ubezpieczenia w KRUS osobom pobierającym już świadczenia pielęgnacyjne, specjalne zasiłki opiekuńcze bądź zasiłki dla opiekuna.

Dzięki senatorom może się poprawić z kolei sytuacja opiekunów po śmierci niepełnosprawnego członka rodziny. Obecnie otrzymujący świadczenie pielęgnacyjne, specjalny specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna po śmierci swojego podopiecznego pozostaje często bez środków do życia. Osoby te mogą wprawdzie zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotne, ale nie mają prawa do zasiłku. Opieka nad niepełnosprawnym członkiem rodziny nie jest bowiem traktowana jako praca.

Senacki projekt zakłada, że były opiekun uzyska prawo do zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli otrzymywał jedno z trzech wspomnianych świadczeń opiekuńczych przez minimum 365 dni w ciągu 18 miesięcy poprzedzających okres zarejestrowania w urzędzie pracy.

—Katarzyna Wójcik

etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne