Opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy zrezygnują z pracy na roli i uzyskają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, będą mogli wybrać, czy chcą być ubezpieczeni w ZUS czy w KRUS. Taką zmianę przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz o systemie ubezpieczeń społecznych. Pierwsze czytanie odbędzie się we wtorek na posiedzeniu połączonych komisji Polityki Społecznej oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Teraz w części gmin rolnicy rezygnują ze starań o świadczenia opiekuńcze. Nie chcą bowiem utracić korzystnego ubezpieczenia w KRUS. Aby rolnik, małżonek rolnika czy domownik mógł się ubiegać o specjalny zasiłek opiekuńczy, musi zrezygnować z prowadzenia gospodarstwa rolnego i wykonywania w nim pracy. Tak samo jest ze świadczeniem pielęgnacyjnym czy zasiłkiem dla opiekunów, przyznawanymi w związku z zakończeniem aktywności zawodowej na sprawowanie opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Rezultatem zaprzestania prowadzenia działalności jest wyrejestrowanie z KRUS.
Za świadczeniobiorców gmina opłaca z budżetu państwa składki do ZUS. Tyle że emerytury z ZUS dla tych osób będą niższe od tych z KRUS.
Projekt ustawy daje takim osobom wybór ubezpieczenia w okresie pobierania świadczeń – w ZUS lub w KRUS. Składka na ubezpieczenie rolnicze będzie wynosić zaledwie 10 proc. najniższej emerytury. Jest to składka podstawowa w systemie ubezpieczenia społecznego rolników.
W projekcie proponuje się umożliwienie rezygnacji z ubezpieczenia w ZUS i powrót do ubezpieczenia w KRUS osobom pobierającym już świadczenia pielęgnacyjne, specjalne zasiłki opiekuńcze bądź zasiłki dla opiekuna.