Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 16.08.2015 09:00 Publikacja: 16.08.2015 09:00
Foto: 123RF
Rz: Samorządowe kolegia odwoławcze wydały w zeszłym roku 12,4 tys. decyzji dotyczących świadczeń rodzinnych. W blisko 25 proc. przypadków zmieniły decyzje gmin, a w 20 proc. uchyliły je i przekazały sprawę do ponownego rozpatrzenia. Jaki może być tego powód?
Grażyna Zalas: Ustawa o świadczeniach rodzinnych zawiera sporo nieprecyzyjnych i niejasnych przepisów; zbyt często się zmienia. Wykładnia tych przepisów przyjmowana przez sądy jest inna od tej, którą stosują organy pierwszej instancji. Pracownicy zatrudnieni w gminach przy obsłudze świadczeń rodzinnych kierują się wyłącznie literalnym brzmieniem przepisów, a to często prowadzi do sytuacji, w której naruszana jest konstytucyjna zasada równości wobec prawa. Sądy administracyjne stosują zaś wykładnię celowościową, funkcjonalną lub systemową, zwłaszcza wtedy, gdy wykładnia literalna przepisu prowadziłaby do naruszenia norm ustawy zasadniczej.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Zachowek to forma rekompensaty dla osób, które zostały pominięte w testamencie, a jednocześnie jedno z podstawow...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Sieć Obywatelska Watchdog Polska będzie domagała się zapewnień, że żadnych kosztów ślubu Kingi Dudy - jak przeko...
Prezydent nie chce już stwierdzenia niekonstytucyjności jednej z nowych przesłanek dyskryminacyjnych - niepełnos...
MEN informuje, że jeśli szkoła omyłkowo wystawiła świadectwo na nieprawidłowym blankiecie lub użyła wzoru, który...
Od wtorku 1 lipca w aplikacji mObywatel można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zgłosić utratę lub usz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas