Uczestnik PPK - na podstawie umowy zawartej z instytucją finansową, która prowadzi jego rachunek PPK - może jednorazowo wypłacić do 100% wartości środków zgromadzonych na tym rachunku PPK, z obowiązkiem ich zwrotu w wartości nominalnej, w celu pokrycia wkładu własnego.
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o PPK, „wkładem własnym” są wymagane środki pieniężne przeznaczone na sfinansowanie części kosztów budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego, zapłatę części ceny zakupu prawa własności budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nabycia prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części, nabycia udziału we współwłasności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w nieruchomości gruntowej, które wnioskujący o kredyt deklaruje pokryć ze środków własnych w celu przyznania kredytu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (dalej „ustawa o kredycie hipotecznym”).
Czytaj więcej:
Z wypłaty z rachunku PPK w celu pokrycia wkładu własnego nie może zatem skorzystać np. uczestnik PPK, który już otrzymał kredyt hipoteczny i chce wykorzystać środki z rachunku PPK na jego spłatę, lub uczestnik PPK, który chce wyremontować mieszkanie.
Ważne. Uczestnik PPK, który chce skorzystać z wypłaty w celu pokrycia wkładu własnego, składa w tej sprawie wniosek instytucji finansowej prowadzącej jego rachunek PPK. Z takiego rozwiązania może skorzystać tylko uczestnik PPK, który nie ma jeszcze 45 lat.